Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zaszczep się za darmo przeciwko grypie w październiku - możesz w aptece

12.10.2023, 09:28aktualizacja: 12.10.2023, 09:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia już od ponad miesiąca – bo od początku września - mogą za darmo zaszczepić się przeciw grypie. Warto skorzystać, bo grypy nie można mylić z łagodnym przeziębieniem, a sezon na zachorowania zbliża się.

W ubiegłym sezonie grypowym w Polsce odnotowano ponad 6 milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny – Państwowego Zakładu Higieny.

Chorych prawdopodobnie było o wiele więcej, bo część osób nawet nie zgłosiła się do lekarza i leczyła się domowymi sposobami. Przy czym jeśli chodzi o grypę, do lekarza warto się zgłosić – nieprawidłowo leczona lub nieleczona to większe ryzyko groźnych powikłań, m.in. wtórnego zapalenia płuc, zaostrzenia chorób przewlekłych, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśni.

Szczepionki przeciwko grypie nie dają 100-proc. gwarancji, że nie zachorujemy. Ale znacząco zwiększają szansę, że grypę przejdziemy łagodnie i unikniemy powikłań.

Zakażenia dróg oddechowych piątą przyczyną śmierci w Polsce

Mimo dostępności szczepień grypa wciąż pozostaje główną przyczyną zachorowań i śmierci wśród osób starszych. to jedna z grup szczególnie narażonych na kłopoty związane z grypą.

"Stosuje się szczepionki czterowalentne, czyli takie, które chronią nas przed czterema różnymi szczepami wirusa. Jeśli pomimo szczepienia dojdzie do zachorowania, infekcja będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg, a ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań pogrypowych, w tym także śmierci stanie się o wiele niższe niż w przypadku osób niezaszczepionych" - tłumaczy prof. Adam Antczak, pulmonolog kierownik Katedry Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

Ekspert dodaje, że co roku z powodu powikłań grypy umiera ok. 6 tys. osób po 65. roku życia. Jeśli zatem w minionym sezonie infekcyjnym blisko 6 mln osób zachorowało, zgonów było niewątpliwie więcej, szczególnie gdybyśmy w tych statystykach uwzględnili następstwa sercowo-naczyniowe grypy.

"Wiemy, że ta choroba zwiększa ryzyko zawału serca nawet 10 razy, udaru mózgu, zatorowości płucnej. Ta zależność jest bardzo dobrze udokumentowana" - mówi prof. Adam Antczak.

Już wiele lat temu kardiolodzy i kardiochirurdzy zauważyli, że wzrost hospitalizacji z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz wzrost zawałów i udarów pokrywa się ze wzrostem zachorowań na grypę. Wykazano, że wirus grypy jest kardiotropowy, czyli może zaszkodzić sercu. Zapalenie mięśnia sercowego to wcale nierzadkie powikłanie grypy, także u młodych osób.

Spada liczba szczepień przeciwko grypie

W sezonie 2022/2023 w stosunku do poprzedniego sezonu grypowego wyszczepialność spadła o 20 proc. Jej wzrost odnotowano w czasie pandemii COVID-19, kiedy to zaszczepiło się prawie 7 proc. populacji.

30 sierpnia br. w życie weszła ustawa o darmowych lekach dla seniorów. Dlatego osoby po 65. roku życia otrzymają szczepionki bezpłatnie.

"Poszerzenie grupy osób, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie to bardzo dobra informacja. Wszczepialność wśród seniorów w Polsce jest wciąż za mała. Są w Europie kraje, gdzie szczepi się ponad 70 proc. osób będących w jesieni życia. Dla porównania u nas szczepi się około 20 procent. Mamy nadzieję, że dzięki nowej ustawie się to zmieni" - mówi prof. Adam Antczak.

Ekspert zaleca osobom starszym i schorowanym szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grypowego, zaszczepić się można pod warunkiem, że pacjent nie ma choroby przebiegającej z gorączką.

"Dodatkowym argumentem w podjęciu decyzji o szczepieniu przeciw grypie jest fakt, że zakażenie wirusem grypy może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem i odwrotnie" - szczepienie przeciw COVID-19 nie zabezpiecza przed zachorowaniem na grypę – dodaje prof. Antczak.

Źródła:

Informacja prasowa na temat szczepień przeciwko grypie

Meldunki epidemiologiczne "Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce" http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm (dostęp: 30.08.2023).

M. Markiewicz, Liczba szczepień przeciw grypie spadła o 20 proc., https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/liczba-szczepien-przeciwko-grypie-spadla-o-20-proc (dostęp: 30.08.2023).

E. Kurzyńska, Szczepienia przeciwko grypie stają się bardziej dostepne - ważne, by Polacy z nich korzystali, https://pulsmedycyny.pl/szczepienia-przeciwko-grypie-staja-sie-bardziej-dostepne-wazne-by-polacy-z-nich-korzystali-1191950 (dostęp: 30.08.2023).

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.10.2023, 09:28
Źródło informacji Serwis Zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ