Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Historia pierwszego polskiego SKOK-u to jednocześnie opowieść o wyzwaniach, szansach i nadziejach, z którymi jako społeczeństwo mierzyliśmy się w całym minionym trzydziestoleciu.
Zwłaszcza dla młodszych czytelników tego artykułu, dla których niemal zerowe bezrobocie, otwarte granice czy wszechobecność innowacyjnych technologii wydają się oczywistością, przeniesienie się w czasie do wczesnych lat 90. przypominałoby podróż na inną planetę. Towarzysząca zmianom ustrojowym transformacja gospodarcza dla mieszkańców całych regionów Polski oznaczała bowiem olbrzymie wyzwanie, wiążące się z ryzykiem wykluczenia finansowego i społecznego, masowe zwolnienia, trudności z dostępem do kredytu czy fatalne warunki jego przyznawania. To właśnie w takich okolicznościach, z inicjatywy Kazimierza Kusia i Andrzeja Gałązkiewicza, działaczy „Solidarności” w Elektrowni „Kozienice”, rozpoczęła działalność operacyjną pierwsza w Polsce Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa.
„Początki naszej Kasy były bardzo skromne. Dzięki przychylności zarządu Elektrowni >>Kozienice<< mieliśmy do dyspozycji jeden pokój, dwa komputery, paru oddelegowanych pracowników i nieoprocentowaną pożyczkę. Kapitał zakładowy wsparły też wkłady własne 60 członków-założycieli” - wspomina Andrzej Gałązkiewicz długoletni przewodniczący Rady Nadzorczej SKOK Energia, pionier ruchu SKOK w Polsce.
Założycielom SKOK Energia, podobnie jak i innym twórcom bliźniaczych Kas tworzących się wówczas na terenie całego kraju, przyświecała idea wsparcia osób nisko uposażonych, wykluczonych finansowo i nieposiadających szans na to, by stać się atrakcyjnym klientem dla banków komercyjnych. Zakładane najpierw w zakładach pracy, SKOK-i stopniowo wychodziły poza ich bramy, obsługując coraz szersze rzesze ludzi. Tak też stało się ze SKOK ENERGIA. Dzięki pełnemu zaangażowaniu władz SKOK już w 2000 roku SKOK Energia powiększyła swoją bazę członkowską, łącząc się ze SKOK Pracowników Oświaty w Pionkach.
„Dla wielu osób była to pierwsza lekcja kapitalizmu, niepozbawionego jednak, dzięki staraniom naszych pracowników, empatii i wymiaru solidaryzmu społecznego. Kasa nie była tworzona przez milionerów dla innych milionerów, tylko przez zwykłych, ciężko pracujących ludzi” - wspomina Wiesław Jakóbiak, przewodniczący Rady Nadzorczej związany z ruchem SKOK od początku jego istnienia.
Po roku 2012 nadzór na kasami objęła Komisja Nadzoru Finansowego. W 2015 roku KNF zatwierdziła Janusza Wnuka na prezesa zarządu SKOK Energia. Zainicjowany przez zarządy SKOK Bogdanka oraz SKOK Energia proces łączeniowy w czerwcu 2018 roku pozwolił na połączenie obu struktur organizacyjnych funkcjonujących w ramach jednej grupy kapitałowej ENEA, przy dwóch dużych zakładach: Elektrowni Kozienice (Enea Wytwarzanie) oraz kopalni Bogdanka (LW Bogdanka S.A.). Powstała jedna duża Kasa powiązana szczególnymi więziami organizacyjnymi.
„Gdybym miał w dwóch słowach podsumować efekty naszego połączenia z 30 czerwca 2018 roku, powiedziałbym: bezpieczeństwo, stabilność i rozwój. W obu obszarach jesteśmy dziś na innym poziomie, nie musimy się zastanawiać, w co zainwestować, a co odsunąć na dalszy plan, gdyż jesteśmy więksi i silniejsi. Cieszy mnie fakt, że SKOK Energia jest dobrze zorganizowaną, profesjonalnie rozwijająca się organizacją” - wyjaśnia Czesław Brzyski, wiceprezes dawnej SKOK Bogdanka, a obecnie członek Rady Nadzorczej SKOK Energia.
W roku 2019 do SKOK Energia dołączyła także dawna SKOK Świętokrzyska, zrzeszająca pracowników placówek służby zdrowia w Kielcach.
„Połączenie potencjału członkowskiego Kas daje podstawę do dalszego wzrostu i rozwoju organizacji, ale też stabilizuje cały sektor kas. Na początek współpracy zdecydowaliśmy o zmianie z dniem 15.05.2019 r. nazwy Kasy na SKOK Energia oraz zdefiniowanie wspólnego logo. Nazwa SKOK Energia w sposób naturalny łączy nasz zapał, zaangażowanie, znosi ograniczenia związane z przypisaniem nazwy Kasy do miejsca prowadzenia działalności” - wyjaśnia prezes zarządu SKOK Energia Janusz Wnuk.
Przez lata prowadzenia działalności powstała organizacja o stabilnych i silnych podstawach finansowych.
„Pamiętamy o historii naszej SKOK, z której jesteśmy dumni, ale koncentrujemy się na przyszłości. Dzisiejsza SKOK ENERGIA to nowoczesna Kasa, dysponująca wykwalifikowaną kadrą pracowniczą z silnym zapleczem finansowo-eksperckim. Utrzymujący się współczynnik kapitałowy na poziomie 18,26 proc. (stan na dzień 31.12.2023r.) potwierdza finansową solidność Kasy. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale priorytetem jest dalszy rozwój i optymalizacja procesów” - informuje Iwona Chrząszcz, wiceprezes zarządu ds. finansowo-księgowych.
SKOK Energia to instytucja finansowa posiadająca w swojej ofercie szeroki wachlarz usług i produktów finansowych.
„Obecnie SKOK Energia to Kasa oferująca uniwersalne usługi i produkty finansowe poprzez sieć placówek, bankowość internetową (eSKOK), telefoniczną i mobilną (mSKOK), wielowalutową kartę płatniczą pozwalającą wypłacać pieniądze w każdym bankomacie w tym płatności telefonem w ramach usługi GPay” - stwierdza Dorota Jonik, dyrektor ds. sieci sprzedaży.
W ofercie Kasy znajduje się również pożyczki gotówkowe, kredyty mieszkaniowe zabezpieczone hipoteką, ale też realizację płatności rachunków krajowych oraz - poprzez usługę WESTERN UNION - międzynarodowych.
„W ramach świadczonych usług dysponujemy ubezpieczeniami na życie, majątkowymi, komunikacyjnymi oraz wieloma innymi” - dodaje.
SKOK Energia dużą uwagę przywiązuje do etycznej strony działalności instytucji czego skutkiem jest prowadzenie przez nią świadomych i odpowiedzialnych działań nakierowanych na troskę o ludzi czego odzwierciedleniem jest działalność społeczna i edukacyjna Kasy. SKOK Energia wspiera działalność podmiotów zewnętrznych - placówek oświatowych i sportowych, instytucji kultury czy domów opieki.
„Przez ponad trzy dekady w Polsce zmieniło się niemal wszystko, ale nie zmieniła się nasza główna misja. Jest to rodzaj służby całemu społeczeństwu, gdzie SKOK Energia nie tylko wspiera finansowo i bierze udział w akcjach pomocowych, ale prowadzi również szeroko zakrojoną akcję edukacji finansowej skierowaną m.in. do młodzieży” - tłumaczy inspektor kredytowy Grzegorz Przybysz, pracownik Kasy ze stażem niemal 25 lat w tej SKOK odpowiedzialny za szkolenia z zakresu edukacji finansowej.
Niezwykle ważny aspekt z punktu widzenia prowadzenia działalności Kasy to - wspomniane już - bezpieczeństwo depozytów powierzonych Kasie przez jej członków.
„W swojej strategii Kasa zakłada, że jej działalność powinna być efektywna i bezpieczna. Depozyty w SKOK Energia gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości w złotych kwoty 100 tys. euro. Ta strategia w powiązaniu z odpowiedzialnością za powierzone oszczędności członków jest z powodzeniem realizowana” - deklaruje prezes zarządu SKOK Energia Janusz Wnuk, uhonorowany za swoją działalność w roku 2019 Nagrodą Feniksa.
Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie systemu SKOK, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w zakresie rozwoju i promocji idei SKOK w Polsce i na arenie międzynarodowej. Przyznana nagroda, w ocenie prezesa, to potwierdzenie, że SKOK Energia jest Kasą dobrze zarządzaną, której usługi są świadczone na najwyższym poziomie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.02.2024, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |