Newsletter

Nauka i technologie

International Recycling Tour 2024: Każda Puszka Cenna świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska na bydgoskim placu Teatralnym

11.06.2024, 08:30aktualizacja: 11.06.2024, 08:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

RECAL (1)
RECAL (1)
Atrakcje promujące przetwarzanie opakowań aluminiowych są częścią cyklicznego wydarzenia International Recycling Tour, które w 2024 roku wezwało po raz czwarty do działań na rzecz ochrony środowiska w 16 krajach. Celem wydarzenia jest podkreślenie znaczenia recyklingu puszek po napojach w oszczędzaniu cennych zasobów i łagodzeniu zmian klimatycznych. Tegoroczna edycja trasy, związana ze Światowym Dniem Środowiska, oprócz propagowania recyklingu puszek aluminiowych objęła także instalacje artystyczne z zagrożonymi gatunkami zwierząt nawiązujące do hasła #Re:Generacja.

International Recycling Tour w Bydgoszczy

Zgodnie z tegorocznym tematem Światowego Dnia Środowiska, który wzywa wszystkich do #Re:Generacji, International Recycling Tour 2024 stanowi również odważną deklarację wizualną dzięki instalacjom artystycznym. W Polsce niezależny artysta Andrzej Poprostu (Marcin Gręźlikowski), który wykonał już 100 murali na świecie, stworzył dostępne tylko tego dnia graffiti wykonane na ścianie ze sprasowanych puszek napojowych.

„Polskie obchody trasy odbyły się 8 czerwca w czasie Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drum Fusion w Bydgoszczy. Cieszy nas ten fakt - inicjatywa Każda Puszka Cenna od zawsze związana jest ze zbiórką opakowań aluminiowych w trakcie imprez plenerowych. Natomiast osoby lubiące rywalizację sportową mogły pokonać na czas tor przeszkód Canmagedon, odpowiadający 9 etapom cyrkularnego życia aluminiowych puszek po napojach - zauważa Paweł Wiśnioch z Fundacji RECAL. - W Polsce w ramach International Recycling Tour nie tylko promujemy recykling puszek aluminiowych, ale również edukujemy na temat nadchodzącego systemu kaucyjnego. W tych działaniach wsparł nas nasz partner - Grupa Żabka, która w Bydgoszczy prowadzi od 2 lat akcję zbiórki puszek i butelek w sklepach sieci. Podczas wydarzenia Żabka zapewniła EKOmat, czyli maszynę do zwrotu niezgniecionych puszek, a każdy, kto oddał opakowanie, mógł otrzymać w aplikacji żappka 10 żappsów. Osoby, które przyniosły więcej puszek otrzymały dodatkowo napój w puszce”.

W trakcie wydarzenia do specjalnych plecaków oraz pojemników zwracane były również zgniecione puszki po napojach. Przekazanie żappsów, jedynie za puszki niezgniecione, miało na celu promowanie konieczności zmiany nawyków w związku z wejściem systemu kaucyjnego. Odbiór kaucji za puszki możliwy będzie z wykorzystaniem specjalnych automatów, bez potrzeby okazywania dowodu zakupu. Wymaga to jednak zwracania puszek niezgniecionych, aby możliwa była weryfikacja zasadności zwrotu kaucji.

Pracujemy nad 100% recyklingiem puszek po napojach

Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o prawie połowę do 2030 roku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zatrzymanie i odwrócenie degradacji lądów i oceanów może zapobiec utracie 1 miliona zagrożonych gatunków. Odtworzenie zaledwie 15% ekosystemów na obszarach priorytetowych może zmniejszyć wymieranie o 60% dzięki poprawie siedlisk.

„Naszą wizją jest osiągnięcie 100% globalnego recyklingu puszek po napojach! Każda puszka poddana recyklingowi może wrócić na półkę w ciągu 60 dni, a kampanie takie jak International Recycling Tour przybliżają nas o krok do tej wizji, pokazując siłę wspólnego działania w tworzeniu prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym” - mówi David Van Heuverswyn, dyrektor Every Can Counts Global.

Recykling każdej tony aluminium pozwala zredukować 9 ton emisji CO2 i zaoszczędzić 4 tony boksytu - surowca niezbędnego do produkcji aluminium. Dzięki recyklingowi aluminium możemy zaoszczędzić aż 95% energii potrzebnej do wyprodukowania nowej puszki z surowców pierwotnych.

Źródło informacji: RECAL

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2024, 08:30
Źródło informacji RECAL
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii