Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„To przełomowe wydarzenie w historii Polenergii. Wprowadzamy do struktury finansowania grupy nowy instrument finansowy, jakim są Zielone Obligacje. Postępująca rezygnacja z energetyki konwencjonalnej tworzy znakomite warunki dla inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. W Polenergii wiemy jak je wykorzystać, mając także na uwadze, w jak szybkim tempie rosną potrzeby mieszkanek i mieszkańców Polski związane z niezależnością energetyczną” - mówi Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergia S.A.
Zielone Obligacje stanowić będą istotne wsparcie dla finansowania strategicznych projektów Polenergii, która już dziś jest najbardziej zieloną grupą energetyczną na polskim rynku. Większość środków z emisji zostanie przeznaczonych na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które zasilą czystą energią ponad dwa miliony gospodarstw domowych. To ważna inwestycja w przyszłość polskiej energetyki.
Zielone Obligacje Polenergii zostaną wyemitowane na podstawie Green Bond Framework, zaopiniowanego pozytywnie przez Sustainalytics. Bezprospektowa oferta publiczna na rynku krajowym jest skierowana wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.
„Entuzjazm, z jakim inwestorzy przyjęli Zielone Obligacje Polenergii, to najlepszy dowód na to, że rynek wierzy w inwestycje realizowane przez spółkę oraz kierunek rozwoju, jaki obrała. W odpowiedzi na duże zainteresowanie zdecydowaliśmy się odpowiedzieć zwiększeniem kwoty emisji do 750 mln, z wcześniej zakładanego poziomu 500 mln zł” - mówi Adam Purwin, członek zarządu Polenergia S.A.
Rolę organizatorów programu emisji i Dealerów Obligacji Serii A pełnią Bank Pekao S.A., mBank S.A., Santander Bank Polska S.A., a agentem emisji jest Santander Bank Polska S.A. - Biuro Maklerskie. Obligacje będą notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku Catalyst GPW.
Polenergia szacuje, że łączne zapotrzebowanie na środki z Zielonych Obligacji, wynikające z obecnie realizowanych projektów, wyniesie ok. 1 mld zł w ciągu 12 miesięcy.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, na których budowę przeznaczona będzie większość środków z obligacji, uzyskały niedawno komplet pozwoleń na budowę. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 roku.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.
Pozostałe cele, na które mogą zostać przeznaczone środki z zielonych obligacji, to rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, budowa projektu H2HUB Nowa Sarzyna czy dalszy rozwój projektu H2Silesia. Celem Grupy jest także dalszy rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, w celu przygotowania go do aukcji, która jest zaplanowana na 2025 rok.
Źródło informacji: Polenergia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.10.2024, 11:54 |
Źródło informacji | Polenergia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Image
Tysiące okazji podczas Black Friday Week na Amazon.pl
- 21.11.2024, 14:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Amazon