Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nagroda Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 r. Jej celem jest wyróżnienie twórczości i postaw prezentujących wartości bliskie ks. Józefowi Tischnerowi.
W I kategorii - za książkę lub cykl publikacji - wyróżniono w tym roku autorów piszących o historii, zarówno tej dawnej, jak i dziejącej się na naszych oczach.
Wacław Radziwinowicz w książce „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny” (Agora) rysuje przenikliwy portret dyktatora, będący przestrogą przed tym, do czego prowadzi kult siły i pogarda dla słabszych, czy to w życiu jednostek, czy w polityce przez nie kreowanej.
Prof. Jarosław Hrycak w publikacji „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (MCK) mówi o zawiłych dziejach swojego narodu, jego stosunkach z sąsiadami, w tym Polakami. W nowoczesny sposób podkreśla znaczenie Ukrainy na mapie Europy i rozprawia się z ciemnymi kartami ukraińskiej historii.
„Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji” kard. Grzegorza Rysia (WAM) to ważne, pod wieloma względami pionierskie spojrzenie na relacje chrześcijańsko-żydowskie w starożytności i średniowieczu. Książka dobrze udokumentowana, poparta źródłami, napisana jest przystępnie i rzeczowo.
W II kategorii - za inicjatywy społeczne lub duszpasterskie - kapituła Nagrody zwraca uwagę na postawy łączące wrażliwość na drugiego człowieka, rzetelność i odwagę.
ks. Radek Rakowski i parafia Łacina - miejsce pełne wiary w Boga, pozytywnej energii, otwarte i tolerancyjne, działa na poznańskim nowoczesnym osiedlu. Parafią zarządza menadżerka, a większość spraw da się załatwić przez internet. O wyjątkowości tego miejsca stanowi również przestrzeń socjalna, gdzie po mszy można poznać sąsiadów, napić się kawy i porozmawiać w serdecznej atmosferze. Każdy jest tam mile widziany.
Robert Drogoś - od 30 lat działa w sektorze pomocowym. W ostatnich latach był m.in. na pograniczu polsko-białoruskim, organizując pomoc materialną dla ludzi w drodze. Po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. uruchomił całodobowy punkt, który w krótkim czasie stał się największym na Dolnym Śląsku centrum pomocy humanitarnej dla osób z doświadczeniem uchodźczym. Aktualnie pomaga powodzianom.
Tośka Szewczyk - osoba skrzywdzona seksualnie przez duchownego, publicystka, autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”, która ukazała się nakładem Więzi. Zaangażowana w działalność na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele, doprowadziła m.in. do pierwszych spotkań tych osób. W swoich działaniach inspiruje dojrzałością i niezłomnością w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości.
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Fundatorem Nagrody jest ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
W ubiegłym roku statuetkę za działalność społeczną odebrała Anna Dymna, z kolei za najlepszą publikację - Konstanty Gebert za „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Agora).
Źródło informacji: Wydawnictwo ZNAK
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.10.2024, 09:29 |
Źródło informacji | Wydawnictwo ZNAK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Figurki Blokees z kolekcji objętych ochroną własności intelektualnej zachwycają fanów podczas 2024 Singapore Comic Con
- 10.12.2024, 08:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Festiwal Filmowy Eurazja - druga edycja już wkrótce w stolicy
Festiwal Filmowy Eurazja powraca z drugą edycją, prezentującą zróżnicowany wybór filmów z Europy, Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2024 w samym centrum stolicy, oferując widzom nie tylko seanse filmowe, ale również spotkania z twórcami. Tym razem serce Festiwalu zabije w gmachu Pałacu Kultury i Nauki - Kinotece.- 06.12.2024, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Biuro Prasowe Festiwalu Filmowego Eurazja