Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jak wynika z raportu „Owsiki - wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole [1]. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, powstał program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
W ramach akcji, wspólnie z zaproszonymi ekspertkami - dr n. med. Jolantą Popielską, lekarką pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym - prowadzone są działania edukacyjne kierowane do dzieci, rodziców oraz kadry przedszkoli.
„Owsiki to problem, który dotyka wiele przedszkolaków. Podejmowanie działań, które przełamują tabu i dostarczają rodzicom oraz wychowawcom niezbędnych narzędzi do skutecznej walki z owsikami, jest niezwykle ważne w kontekście naszego zdrowia. Warto też pamiętać, że przy odpowiedniej higienie i szybkim leczeniu można je łatwo zwalczyć. Kluczowe jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy oraz podejmowali działania profilaktyczne, a także nie bali się rozmawiać zarówno z dziećmi, jak i kadrą przedszkola, kiedy taka sytuacja się wydarzy” - mówi dr n. med. Jolanta Popielska.
“PrzedszkolaBezOwsików.pl” - program wspierający rodziców i dzieci
Chociaż brzmi strasznie zarażenie się owsikami to nie koniec świata. Można je bowiem łatwo wyleczyć. A jeszcze łatwiej jest im zapobiegać. Najskuteczniejszą i najprostszą metodą jest mycie rąk. Dlatego właśnie jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci.
Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl, lub zostaną zgłoszone przez rodziców czy opiekunów, otrzymują „Owsipaki” - paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci. Zawierają one m.in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rąk oraz pomoce naukowe, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, kolorowanki, mydła do mycia rąk do wykorzystania w czasie zajęć, odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji).
Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne, które trafią do przedszkoli w „Owsipakach”.
Za udział w akcji, przedszkola nagradzane są certyfikatami, potwierdzającymi, że placówka edukuje i wspiera dzieci oraz rodziców w walce z owsikami.
„Przede wszystkim, należy pamiętać, że wszyscy mamy ten sam cel: zdrowie dzieci. Nie należy bać się komunikacji z rodzicami, ponieważ oni, właśnie dzięki rzetelnym informacjom od nauczycieli, będą w stanie podjąć dalsze kroki, by skutecznie przywrócić bezpieczną przestrzeń w przedszkolu, a także zapobiec dalszym zarażeniom. Kiedy w relacji rodzic-nauczyciel jest otwartość oraz wzajemne zaufanie (bez oskarżania i szukania winnego), można wówczas wspólnie ustalić najlepszy plan dalszego działania i wyjścia z tej sytuacji” - podsumowuje mgr Dominika Słowikowska.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.
KONTAKT:
Iga Krysa
Senior Consultant
Havas PR Warsaw
e-mail: Iga.Krysa@havas.com
tel. 508 012 082
Anna Hołub
Junior Consultant
Havas PR Warsaw
e-mail: Anna.Holub@havas.com
tel. 693 150 037
Źródło informacji: Havas
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.10.2024, 14:56 |
Źródło informacji | Havas |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Debata pn. "Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii - okrągły stół ekspertów"
- 07.07.2025, 16:06
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Puls Medycyny
-
Image
Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia PAP
Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.- 07.07.2025, 10:04
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” PAP
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.- 04.07.2025, 10:20
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ