Newsletter

Zdrowie i styl życia

Raport: Polki zaniedbują profilaktykę raka piersi

15.10.2024, 15:29aktualizacja: 15.10.2024, 15:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kliniki.pl (1)
Kliniki.pl (1)
Z najnowszego raportu Kliniki.pl „Polka u ginekologa” wynika, że aż 40% kobiet w Polsce nie pamięta o regularnych badaniach piersi. Co więcej, niemal połowa Polek rzadko lub wcale nie wykonuje samobadania. Czy Twoje zdrowie jest zagrożone? Sprawdź, dlaczego zaniedbywanie profilaktyki raka piersi może kosztować życie.

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym szczególną uwagę poświęca się profilaktyce nowotworów piersi. Kampanie edukacyjne i akcje społeczne mają na celu przypomnienie kobietom, jak ważne są regularne badania oraz samokontrola. Jednak najnowsze dane z raportu „Polka u ginekologa 2024”, opracowanego przez agencję SW Research na zlecenie Kliniki.pl, obnażają smutną prawdę: wciąż zbyt wiele kobiet w Polsce zaniedbuje podstawowe działania profilaktyczne.

Badanie USG piersi - alarmująca ignorancja

Jednym z elementów profilaktyki raka piersi jest badanie USG, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach. Niestety, zaledwie 26,7% Polek wykonuje to badanie przynajmniej raz w roku. Co więcej, aż 38,1% kobiet nie robi tego badania wcale lub wykonuje je nieregularnie. To oznacza, że niemal 4 na 10 kobiet naraża się na ryzyko wykrycia nowotworu w zaawansowanym stadium, gdy leczenie może być już trudniejsze i mniej skuteczne.

Badanie piersi u ginekologa - dlaczego to pomijamy?

W trakcie wizyty u ginekologa badanie piersi powinno być standardem, a mimo to aż 40,3% kobiet nie pamięta o regularnym poddawaniu się temu badaniu. Jedynie 29,3% Polek wykonuje je przynajmniej raz w roku. Ginekolog, dzięki swoim umiejętnościom, może wykryć zmiany, które mogą umknąć podczas samobadania. Zaniedbanie tej części wizyty ginekologicznej to ryzykowanie własnym zdrowiem.

Samobadanie piersi - czy naprawdę wiemy, jak to robić?

Chociaż 78,3% ankietowanych Polek deklaruje, że wie, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi, to regularność tych działań pozostawia wiele do życzenia. Zaledwie 21,7% kobiet wykonuje je raz w miesiącu, zgodnie z zaleceniami specjalistów. Aż 45% Polek bada swoje piersi nieregularnie, a niemal 10% w ogóle tego nie robi. To alarmujące dane, zważywszy na to, że samobadanie jest prostym, darmowym sposobem na wczesne wykrycie niepokojących zmian.

Co ciekawe, największa świadomość dotycząca prawidłowego wykonywania samobadania występuje w grupie kobiet w wieku 60-70 lat. Zaskakującym jest jednak fakt, że w grupie kobiet w wieku 18-24 lata zaledwie 64,3% wie jak wykonać samobadanie piersi. Pokazuje to, jak ważna jest popularyzacja wiedzy na temat profilaktyki raka piersi wśród młodych kobiet.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Wyniki raportu „Polka u ginekologa 2024” przygotowanego przez Kliniki.pl jasno pokazują, że potrzebna jest intensyfikacja działań edukacyjnych. Regularne badania, zarówno te wykonywane przez specjalistów, jak i samodzielne, mogą uratować życie.

Statystyki pokazują, że chociaż świadomość Polek na temat samobadania jest wysoka, to wciąż zbyt mało kobiet wykonuje to badanie regularnie. Ponadto wyniki dotyczące wykonywania USG piersi i badania piersi przez ginekologa wskazują na luki w profilaktyce, które mogą skutkować opóźnionym wykryciem zmian nowotworowych.

Nie ignoruj swojego zdrowia

Rak piersi nie wybiera - może dotknąć każdą z kobiet. Zadbaj o swoje zdrowie - nie czekaj, aż będzie za późno. Regularne USG, badanie piersi przez ginekologa i samobadanie mogą uratować życie.

Pełny raport do pobrania na stronie https://polkauginekologa.pl

Źródło informacji: Kliniki.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.10.2024, 15:29
Źródło informacji Kliniki.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ