Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym szczególną uwagę poświęca się profilaktyce nowotworów piersi. Kampanie edukacyjne i akcje społeczne mają na celu przypomnienie kobietom, jak ważne są regularne badania oraz samokontrola. Jednak najnowsze dane z raportu „Polka u ginekologa 2024”, opracowanego przez agencję SW Research na zlecenie Kliniki.pl, obnażają smutną prawdę: wciąż zbyt wiele kobiet w Polsce zaniedbuje podstawowe działania profilaktyczne.
Badanie USG piersi - alarmująca ignorancja
Jednym z elementów profilaktyki raka piersi jest badanie USG, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach. Niestety, zaledwie 26,7% Polek wykonuje to badanie przynajmniej raz w roku. Co więcej, aż 38,1% kobiet nie robi tego badania wcale lub wykonuje je nieregularnie. To oznacza, że niemal 4 na 10 kobiet naraża się na ryzyko wykrycia nowotworu w zaawansowanym stadium, gdy leczenie może być już trudniejsze i mniej skuteczne.
Badanie piersi u ginekologa - dlaczego to pomijamy?
W trakcie wizyty u ginekologa badanie piersi powinno być standardem, a mimo to aż 40,3% kobiet nie pamięta o regularnym poddawaniu się temu badaniu. Jedynie 29,3% Polek wykonuje je przynajmniej raz w roku. Ginekolog, dzięki swoim umiejętnościom, może wykryć zmiany, które mogą umknąć podczas samobadania. Zaniedbanie tej części wizyty ginekologicznej to ryzykowanie własnym zdrowiem.
Samobadanie piersi - czy naprawdę wiemy, jak to robić?
Chociaż 78,3% ankietowanych Polek deklaruje, że wie, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi, to regularność tych działań pozostawia wiele do życzenia. Zaledwie 21,7% kobiet wykonuje je raz w miesiącu, zgodnie z zaleceniami specjalistów. Aż 45% Polek bada swoje piersi nieregularnie, a niemal 10% w ogóle tego nie robi. To alarmujące dane, zważywszy na to, że samobadanie jest prostym, darmowym sposobem na wczesne wykrycie niepokojących zmian.
Co ciekawe, największa świadomość dotycząca prawidłowego wykonywania samobadania występuje w grupie kobiet w wieku 60-70 lat. Zaskakującym jest jednak fakt, że w grupie kobiet w wieku 18-24 lata zaledwie 64,3% wie jak wykonać samobadanie piersi. Pokazuje to, jak ważna jest popularyzacja wiedzy na temat profilaktyki raka piersi wśród młodych kobiet.
Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?
Wyniki raportu „Polka u ginekologa 2024” przygotowanego przez Kliniki.pl jasno pokazują, że potrzebna jest intensyfikacja działań edukacyjnych. Regularne badania, zarówno te wykonywane przez specjalistów, jak i samodzielne, mogą uratować życie.
Statystyki pokazują, że chociaż świadomość Polek na temat samobadania jest wysoka, to wciąż zbyt mało kobiet wykonuje to badanie regularnie. Ponadto wyniki dotyczące wykonywania USG piersi i badania piersi przez ginekologa wskazują na luki w profilaktyce, które mogą skutkować opóźnionym wykryciem zmian nowotworowych.
Nie ignoruj swojego zdrowia
Rak piersi nie wybiera - może dotknąć każdą z kobiet. Zadbaj o swoje zdrowie - nie czekaj, aż będzie za późno. Regularne USG, badanie piersi przez ginekologa i samobadanie mogą uratować życie.
Pełny raport do pobrania na stronie https://polkauginekologa.pl
Źródło informacji: Kliniki.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.10.2024, 15:29 |
Źródło informacji | Kliniki.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych