Newsletter

Nagrody Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2024. Kto zatriumfuje? Jury, kategorie i faworyci

17.10.2024, 10:19aktualizacja: 17.10.2024, 10:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Warszawski Festiwal Filmowy to zarówno pokazy filmowe, jak i prestiżowe nagrody, które stanowią marzenie wielu twórców. Główna kategoria, Konkurs Międzynarodowy o Warszawskie Grand Prix, przyciąga największą uwagę. Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Warszawy, stanowi realne wsparcie dla zwycięzcy w realizacji kolejnych projektów. Jakie filmy mają szansę na triumf w 2024 roku?

Program festiwalu jest pełen produkcji, które wywołują emocje i poruszają ważne społeczne tematy, a jury składające się z wybitnych filmowców będzie miało trudne zadanie.

Kategorie konkursowe

Warszawski Festiwal Filmowy obejmuje kilka kluczowych kategorii, w których przyznawane są nagrody. Oprócz wspomnianego Konkursu Międzynarodowego widzowie mogą śledzić rywalizację w takich sekcjach jak:

  • Konkurs 1-2 - dla reżyserów pokazujących swój pierwszy lub drugi film. Jest to wyjątkowa okazja, aby odkryć przyszłe gwiazdy kina, które mogą wkrótce zdobywać światowe nagrody na innych festiwalach.
  • Konkurs Filmów Krótkometrażowych - krótkie formy filmowe często bywają poligonem doświadczalnym dla młodych twórców, a festiwal daje im przestrzeń na rozwój. Co więcej, wygrana w tym konkursie kwalifikuje film do ubiegania się o Oscara.
  • Konkurs Filmów Dokumentalnych - dla najlepszych produkcji dokumentalnych, które oferują widzom głębsze spojrzenie na współczesne tematy i problemy społeczne.
  • Konkurs Wolny Duch - to przestrzeń dla odważnych, niezależnych produkcji filmowych, które cechuje innowacyjność i nonkonformizm.
  • Konkurs Creme de la Creme - dla pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, pokazywanych już na innych ważnych festiwalach.

Tegoroczne jury

Jury jubileuszowej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2024 to międzynarodowe grono ekspertów, które oceni filmy w różnych sekcjach konkursowych. W Międzynarodowym Konkursie o Grand Prix Warszawy zasiądą: chorwacki reżyser Vinko Brešan, polska reżyserka Anna Kazejak, hiszpański reżyser Alberto Triano, rumuńska producentka Oana Iancu oraz ukraińska twórczyni Maryna Er Gorbach.

W Konkursie 1-2 jury tworzą Anna Machukh, dyrektorka Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, węgierska reżyserka Katalin Moldovai oraz Grzegorz Jaroszuk, polski reżyser i scenarzysta. W jury Konkursu Free Spirit zasiada troje reżyserów: Stefanie Kolk z Holandii, Alex Kälin ze Szwajcarii i Rainer Sarnet z Estonii. Każde z nich pokazywało swój film na ubiegłorocznej edycji WFF. W skład jury Konkursu Filmów Dokumentalnych wchodzą: nagradzana reżyserka Olga Špátová, Asia Dér, która zdobyła uznanie za filmy „Her Mothers” oraz „I Won’t Die” oraz Sławomir Kalwinek, doświadczony producent filmów dokumentalnych i wiceprezes Wytwórni Filmów Oświatowych. Z kolei filmy krótkometrażowe oceniać będą Nicole Emilíana Mendez, reżyserka z Kalifornii, Kamila Tarabura, zdobywczyni Grand Prix za krótki metraż na 36. WFF za film „Chodźmy w noc” oraz Ali Asgari, irański reżyser poruszający złożone tematy społeczne. Ich różnorodne podejście i doświadczenie wzbogacą ocenę filmów biorących udział w tegorocznych sekcjach konkursowych.

Typowanie faworytów

Chociaż trudno jest przewidzieć, które filmy zdobędą nagrody, niektóre tytuły przyciągają już uwagę krytyków. „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków to poruszający dramat o złożoności relacji rodzinnych i traumy pokoleniowej, wyróżniający się wyjątkowymi kreacjami Jana Englerta i Anny Romantowskiej. Estoński film „Lwica”, w reżyserii Liiny Trishkiny-Vanhatalo, ukazuje emocjonalną podróż matki, która w desperacji po zaginięciu swojej buntowniczej córki, decyduje się na skrajne kroki, by odnaleźć miłość i nadzieję w obliczu tragedii. Z kolei „Gorzkie złoto” to surowe spojrzenie na pogoń za bogactwem w ekstremalnych warunkach, które stanowi jednocześnie wizualną ucztę i ważny komentarz społeczny. Te różnorodne produkcje wyznaczają wysokie standardy konkursowe i wzbogacają festiwal o szerokie spektrum tematyczne.

Organizatorzy zapraszają wszystkich kinomanów do śledzenia tegorocznych zmagań i do odwiedzania kin festiwalowych - Atlanticu, Kinoteki oraz Iluzjonu, gdzie można podziwiać światowej klasy filmy i typować swoich faworytów. www.wff.pl

40 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Sponsorzy i partnerzy: Hortex, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, K MAG, Epson, Goethe-Institut, Fabryka Wyobraźni, Omenaa Foundation, Kulturalna, Bar Studio, KIPA, Tango Production

Partnerzy medialni: Filmweb, Wyborcza.pl, Pełna Sala, RMF, RMF Classic, SundanceTV, AMC, Film Cafe i Wirtualna Polska

Kina festiwalowe: Kinoteka/Atlantic/Iluzjon

Oficjalne samochody Mercedes Benz zapewnia MB Motors

KONTAKT:

Judyta Krakowiak

Media Relations Manager

e-mail: media@wff.pl

Źródło informacji: Warszawski Festiwal Filmowy

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.10.2024, 10:19
Źródło informacji Warszawski Festiwal Filmowy
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii