Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Finansów informuje:
Do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia dokumentów PIT-11 i PIT-4R. Organizacje mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy.
Warto jak najwcześniej złożyć wniosek o dostęp do konta organizacji w e-US, by w styczniu szybko i wygodnie wysłać dokumenty.
Konto Organizacji w e-US cieszy się coraz większą popularnością. Korzysta z niego już prawie 114 tys. organizacji i ponad 169 tys. działających w nich osób.
Serwis e-Urząd Skarbowy umożliwia wszystkim organizacjom m.in. spółkom, fundacjom, stowarzyszeniom, składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika. Użytkownicy konta organizacji mogą wysłać za pomocą e-US m. in. formularze podatkowe PIT-11 i PIT-4R. Termin złożenia tych dokumentów mija 31 stycznia.
Jak pokazują statystyki Ministerstwa Finansów w styczniu zaczyna się okres zwiększonego zainteresowania nadawaniem uprawnień osobom, które mają te dokumenty złożyć. Na to dodatkowo nakłada się stale rosnące zainteresowanie usługą konta organizacji. Na przykład w listopadzie 2023 r. organizacje zawnioskowały o dostęp dla 6,6 tys. osób, a w listopadzie 2024 r. było to już 14,7 tys. To oznacza ponad dwukrotny wzrost.
"Cieszymy się, że liczba organizacji korzystających z konta w e-US i jego użytkowników rośnie. Warto nie czekać do ostatniej chwili i jak najszybciej wystąpić o dostęp do konta organizacji w e-US. Im szybciej organizacja złoży odpowiedni wniosek, tym szybciej wskazany przez nią użytkownik uzyska dostęp do konta i będzie gotowy na nadchodzące obowiązki podatkowe. Złożenie wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem zapewni sprawny i szybki proces przyznania dostępu" – podkreśla Maria Chober zastępca dyrektora Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.
Jak uzyskać dostęp do konta organizacji w e-US
Do konta organizacji mają dostęp upoważnione przez nie osoby, tzw. użytkownicy konta organizacji.
Organizacja może w prosty sposób upoważnić do swojego konta w e-US osobę fizyczną, która posiada PESEL. W tym celu składa wniosek o przyznanie dostępu do konta, do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach ewidencji podatników i płatników. Upoważnione osoby korzystają z usług e-US w kontekście organizacji.
Organizacja może zawnioskować dla każdego użytkownika swojego konta o jeden z dwóch rodzajów dostępów – podstawowy lub rozszerzony. Użytkownik z dostępem rozszerzonym może nadawać i odbierać dostęp innym użytkownikom do konta organizacji za pośrednictwem e-US.
Szczegółowe informacje o tym jak uzyskać dostęp do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym oraz wzór wniosku o przyznanie dostępu znajdują się pod adresem: Przyznanie dostępu do konta organizacji.
Konto organizacji w e-US – dlaczego warto
Konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym to konto przypisane konkretnej organizacji, np. spółce, fundacji lub stowarzyszeniu. Poprzez takie konto, organizacje mogą korzystać z usług oferowanych w e-Urzędzie Skarbowym. W ramach konta organizacji można m. in. szybko i wygodnie wyrazić lub wycofać zgodę na otrzymywanie korespondencji w e-US, składać pisma do organów podatkowych, bezpłatnie występować o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, składać zawiadomienie ZAW-NR czy też przeglądać dane rejestracyjne organizacji.
Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/kas/uzyskaj-dostep-do-konta-organizacji-juz-teraz-w-styczniu-zloz-pit-11-i-pit-4r-bez-podpisu-elektronicznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.12.2024, 11:30 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |