Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Bezpieczeństwo motywem przewodnim kongresu Polska Moc Biznesu

11.12.2024, 07:30aktualizacja: 11.12.2024, 10:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Bezpieczeństwo cywilne, zdrowotne, gospodarcze, energetyczne, cyberbezpieczeństwo oraz społeczna odpowiedzialność biznesu w obliczu nowych regulacji UE zdominowały tematykę czwartej edycji kongresu społeczno-gospodarczego Polska Moc Biznesu. „Dyskutujemy, jak stworzyć lepszy kraj, lepszy biznes i jak przygotować się na nadchodzące zmiany” - podkreślała Agata Śmieja, organizatorka PMB.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak mówił o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w kontekście procedowanej w polskim parlamencie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

„Kwestie bezpieczeństwa stały się absolutnie fundamentalne, ponieważ wszyscy jesteśmy ludnością zagrożoną. Dlatego przedstawiam ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, bo to płaszczyzna do działania na lata dla instytucji państwowych, biznesowych, naukowych, a także organizacji pozarządowych. Te środowiska powinny wiedzieć, że są dla nas niezbędnym partnerem” - podkreślił Tomasz Siemoniak.

W styczniu 2025 r. Polska obejmuje półroczną prezydencję w UE. Uczestniczący w debatach eksperci wskazywali, że ten czas będzie mógł zostać wykorzystany do wpływania na agendę polityki unijnej.

„Jednym z priorytetów naszej prezydencji będzie bezpieczeństwo, również bezpieczeństwo energetyczne, którego podstawą jest m.in. efektywność energetyczna. Tymczasem ok. 70 proc. budynków w Polsce jest wciąż energetycznie nieefektywnych. Powinniśmy je modernizować, ale tak, żeby stawały się budynkami zrównoważonymi i zdrowymi” - zaznaczyła Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w Velux Polska.

Ekspertka, powołując się na opracowany dla Velux Polska raport „Barometr zdrowych budynków”, wskazała, że co czwarty mieszkaniec Polski boryka się z problemem tzw. syndromu chorych budynków. To znaczy, że doświadcza: nieodpowiedniej temperatury, zbyt dużej wilgotności, słabej wymiany powietrza, niewystarczającego dostępu światła dziennego czy zbyt dużego hałasu.

„Statystycznie spędzamy ok. 90 proc. życia w budynkach, dlatego ważne jest to, żebyśmy się w nich czuli się dobrze, komfortowo i zdrowo” - powiedziała Aleksandra Stępniak.

Dodała, że dzięki efektywnej modernizacji budynków można w Polsce do 2050 r. wygenerować nawet 17 mld euro oszczędności polegających na ograniczeniu kosztów służby zdrowotnej i na zmniejszeniu absencji pracowników w zakładach pracy.

W opinii Witolda Literackiego, wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych w ORLEN, wymagania unijnej transformacji dekarbonizacyjnej są bardzo ambitne. Jego zdaniem „od strony regulacyjnej” Polska powinna mieć możliwość dojścia własną ścieżką do celu, jakim jest całkowite odejście w 2050 r. od paliw kopalnych w energetyce.

„Jesteśmy jak najbardziej za zielonym ładem i ten cel w 2050 r. zostanie osiągnięty. Natomiast nasza energetyka jest oparta o węgiel. Aby odejść od tego musimy po pierwsze zrobić gigantyczne inwestycje, a po drugie mieć jakieś paliwo pośrednie, które nas doprowadzi do momentu, kiedy będziemy korzystać w całości z OZE. Naszym zdaniem jest to gaz ziemny, który jest dużo mniej emisyjny” - wskazał Witold Literacki.

Dodał, że ORLEN zmienia kierunki dostaw, kładąc nacisk na własne wydobycie nie tylko w kraju, ale także w UE oraz na dostawy z USA i Norwegii.

Koncern inwestuje w infrastrukturę gazową: sfinalizował budowę tłoczni gazu ziemnego w Kopalni Kościan-Brońsko (woj. wielkopolskie). Uruchomienie zespołu sprężarek ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego z już eksploatowanych złóż o ok. 10 mld metrów sześciennych i wydłużyć okres eksploatacji kopalni o kilkanaście lat.

Inwestycje ORLEN-u dotyczą także odnawialnych źródeł energii, m.in. farmy wiatrowej na Bałtyku, której koszty szacowane są na ok. 4 mld euro.

„Mamy kolejne koncesje na wybudowanie farm wiatrowych, budujemy farmy słoneczne, kupujemy farmy słoneczne, budujemy wiatraki na lądzie. To wszystko jednak wymaga i czasu, i pieniędzy” - zaznaczył ekspert.

Dawid Piorun, prezes zarządu i ekspert eMobility w Arinea, wskazał, że rozwój elektromobilności w Polsce służy budowaniu bezpieczeństwa.

„Dane statystyczne z rynku skandynawskiego czy amerykańskiego dla nowych samochodów pokazują, że samochody elektryczne są dwadzieścia razy bezpieczniejsze, ponieważ nie powodują takiej ilości pożarów jak pojazdy spalinowe. Natomiast co do samego bezpieczeństwa energetycznego musimy spojrzeć na to tak, że 98 proc. ropy jest importowane do Unii z zewnątrz” - zaznaczył Dawid Piorun.

Jego zdaniem rozwój elektromobilności uniezależnia polską energetykę i gospodarkę od importu paliw kopalnych.

Kongres zwieńczyła gala „DNA - bo pomaganie mamy w genach”, podczas której wręczono nagrody za działania na rzecz solidarności i wsparcia społeczności dotkniętych kryzysami. Tegoroczna edycja skupiła się na pomocy powodzianom, a statuetki trafiły do Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika w kategorii organizacji pozarządowych oraz firmy Colian Sp. z o.o. w kategorii przedsiębiorstw.

Kongres społeczno-gospodarczy Polska Moc Biznesu miał miejsce 2 grudnia na PGE Narodowym w Warszawie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 11.12.2024, 07:30
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ