Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się posiedzenie Polsko-Francuskiego Wspólnego Komitetu Rolnego. Wzięli w nim udział dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa, Suwerenności Żywnościowej i Leśnictwa Francji Philippe’a Duclaud oraz eksperci merytoryczni z obu Ministerstw. Ponieważ 1 stycznia 2025 r. Polska obejmuje prezydencję w Radzie UE, eksperci z MRiRW zaprezentowali plany i priorytety polskiego przewodnictwa.
Polska prezydencja w Radzie UE
Ze względu na wiele poważnych wyzwań, przed którymi stoi UE, fundamentem działań polskiej prezydencji w 2025 r. będzie bezpieczeństwo w wielu wymiarach, w tym bezpieczeństwo żywnościowe.
Główne cele polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa to poprawa konkurencyjności rolnictwa i sektora rolno-spożywczego oraz zwiększenie odporności na kryzysy.
Omówione zostały również najważniejsze tematy, które będą procedowane podczas polskiego przewodnictwa oraz kalendarz wydarzeń planowanych w ramach prezydencji.
Eksperci z Polski i Francji dyskutowali na temat Wspólnej Polityki Rolnej WPR po 2027 r., również w kontekście jej uproszczenia, finansowania i przyszłego rozszerzenia UE oraz sytuacji na rynkach rolnych, kwestii handlowych i nowych technik genomowych.
Współpraca polsko-francuska
Polska i Francja potwierdziły zbieżność stanowisk w zakresie kluczowego znaczenia WPR i konieczności odpowiedniego budżetu na politykę rolną. Podkreśliły też wolę dalszej współpracy w obszarze polityki handlowej UE, wskazując na potrzebę zabezpieczenia interesów europejskiego rolnictwa w kontekście umowy UE-Mercosur, zbliżających się negocjacji Komisji Europejskiej z Ukrainą na podstawie art. 29 Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina oraz rozszerzenia UE o Ukrainę.
Francja zadeklarowała gotowość wspierania Polski i konstruktywnego dialogu w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
Polsko-Francuski Komitet Rolny
Polsko-Francuski Wspólny Komitet Rolny został powołany dla wzmocnienia współpracy pomiędzy naszymi krajami w kwestiach rolnych oraz w celu podkreślenia znaczenia rolnictwa w gospodarkach Polski i Francji i strategicznego charakteru stosunków polsko-francuskich. Jest platformą współpracy i wymiany poglądów na szczeblu eksperckim oraz zbliżania stanowisk pomiędzy naszymi krajami w najważniejszych kwestiach dotyczących rolnictwa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.12.2024, 16:19 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |