Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: "Sprawa Kamilka” - wiceministra sprawiedliwości spotkała się z prokuratorami (komunikat)

16.01.2025, 17:54aktualizacja: 17.01.2025, 10:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Wiceministra Sprawiedliwości odpowiedzialna m.in. za obszar ochrony dzieci przed krzywdzeniem, w związku z decyzją Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, zwróciła się do Prokuratury Krajowej o wyjaśnienia w tzw. sprawie Kamilka.

Dzisiejsze spotkanie przyniosło ważne ustalenia oraz podsumowanie działań na poziomie systemowym. "Jestem zdeterminowana, żeby stworzyć w Polsce system skuteczny ochrony dzieci. Prokuratorzy odgrywają w tej kwestii również swoją istotną rolę" – skomentowała wiceministra.

Kilka postępowań, jedno umorzenie

W porannym spotkaniu udział wzięli także adw. Grzegorz Wrona - przewodniczący Zespołu ds. Analizy Zdarzeń, działającego przy resorcie sprawiedliwości oraz przedstawiciele Prokuratury Krajowej i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która prowadzi śledztwo zarówno w sprawie dotyczącej ojczyma i matki Kamilka (w toku) jak i odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych, którzy zajmowali się rodziną Kamilka (umorzenie zakomunikowane w poniedziałek). Śledczy wyjaśnili, że umorzenie nastąpiło tylko w odniesieniu do funkcjonariuszy publicznych.

"Decyzję Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przyjęłam z zaskoczeniem. Robię wszystko, aby z tragedii Kamilka wyciągnąć wnioski i wdrożyć rozwiązania zapobiegające kolejnym tragediom dzieci" – podkreśla Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

"Moją odpowiedzialnością jest zmiana systemowa – prokuratura ma zaś za zadanie drobiazgowo zbadać ewentualną odpowiedzialność karną poszczególnych osób. Działamy niezależnie od Prokuratury. Między innymi za kilka tygodni opinia publiczna pozna kompleksowy raport w sprawie Kamilka" – dodaje.

"Ustawa Kamilka" oraz raport eksperckiego zespołu

Pierwszą systemową reakcją była przygotowana oraz wprowadzona w życie w lutym 2024 r. "Ustawa Kamilka". To przepisy nakładające m.in. obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, które mają być stosowane przez wszystkie osoby pracujące z dziećmi. Przyniosły już one pierwsze wymierne efekty. Przykłady m.in. przywoływała dziś na konferencji prasowej Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, która współpracowała z resortem przy tworzeniu tych przepisów.

Kolejnym krokiem było powołanie w kwietniu 2024 r. przy Ministerstwie Zespołu do spraw Analizy Zdarzeń, w których dziecko poniosło śmierć lub doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu - w celu zidentyfikowania obszarów działania państwa, w których przemoc wobec dzieci jest niedostrzegana, a także proponowania rozwiązań, aby zwiększyć na tym polu skuteczność publicznych służb oraz instytucji. – Pierwszy przygotowany przez Zespół raport dotyczy właśnie Kamilka z Częstochowy. Jest już gotowy i po odniesieniu się do jego treści przez instytucje, których dotyczy, zostanie opublikowany pod koniec lutego. Będziemy analizować kolejne historie krzywdy dzieci. Motywację mamy ogromną – zapewnia adw. Grzegorz Wrona, przewodniczący Zespołu ekspertów.

Gotowy kompleksowy raport w sprawie Kamilka

Na podstawie zapowiadanego dokumentu będą opracowywane dalsze zmiany prawne, nie tylko w obrębie +ustawy Kamilka+, ale też wszelkich innych koniecznych przepisów. Chodzi o naprawę działania całego państwa w zakresie ochrony dzieci a nie stosowanie plastrów "najczęściej po kolejnej tragedii". Organizacje działające na rzecz praw dziecka wielokrotnie sygnalizowały, że wiążą duże nadzieje z działaniem Zespołu i jego rekomendacjami. Jest to system, który sprawdził się w Wielkiej Brytanii.

"Kiedy powoływałam Zespół ds. Analizy Zdarzeń mówiłam, że jako państwo nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nie wyciągać wniosków z takich tragedii jak śmierć Kamilka z Częstochowy. Do tej pory nie było w Polsce mechanizmu samonaprawy państwa – powołanie Zespołu jest zmianą filozofii myślenia o odpowiedzialności państwa; diagnoza i rekomendacje mają zapewnić uszczelnianie przepisów na bieżąco, aż do zapewnienia maksymalnego poziomu ochrony dzieci przed przemocą" – mówi wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Pracownicy państwowi nie mogą być „systemowo” ślepi i głusi na sytuację dziecka. Dlatego też podczas Pierwszej Konferencji UNICEF w listopadzie 2024 r. wiceministra w imieniu Polski zobowiązała się do wprowadzenia systemu monitorowania losów dziecka krzywdzonego, który umożliwi efektywną i szybką pomoc. Trwają prace międzyresortowe nad opracowaniem systemu – jednym z jego elementów będzie zdigitalizowana Niebieska Karta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.01.2025, 17:54
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ