Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MAP: Start produkcji w Hucie Częstochowa z udziałem wiceministra Roberta Kropiwnickiego (komunikat)

20.01.2025, 17:23aktualizacja: 21.01.2025, 08:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Aktywów Państwowych informuje:

20 stycznia 2025 roku, Huta Częstochowa oficjalnie wznowiła produkcję po ponad rocznej przerwie. To istotne wzmocnienie polskiej gospodarki i jej strategicznych obszarów – przemysłu stalowego, obronnego, budownictwa i energetyki. Dzięki zaangażowaniu Węglokoks S.A., który przejął zarządzanie Hutą, udało się zakończyć kluczowe etapy przygotowań i przywrócić zakład do pełnej operacyjności. Oznacza to również stabilność zatrudnienia dla ponad 900 pracowników. Węglokoks zadbał o uregulowanie zaległości finansowych wobec nich. Podczas uroczystości wiceminister Robert Kropiwnicki poinformował o rozmowach na szczeblu rządowym odnośnie ochrony Huty Częstochowa. "To jest absolutnie zakład strategiczny i o tym również rozmawiamy na poziomie rządowym, żeby chronić tego typu przemysł, tego typu zakłady przed takimi niezbyt szczęśliwymi przejęciami przez inny kapitał" – powiedział wiceminister.

Jest to potwierdzenie tego, że strona rządowa dostrzega wyjątkowy potencjał zakładów hutniczych działających na obszarze naszego kraju. Wznowienie produkcji Huty Częstochowa ma strategiczne znaczenie dla krajowego przemysłu. Zakład, będący jednym z największych producentów blach grubych w Polsce, dysponuje instalacjami do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego. Huta może dostarczać stal zarówno na rynek krajowy, jak i eksportowy, wspierając kluczowe sektory, takie jak przemysł obronny, energetyczny oraz budownictwo.

"Huta w Częstochowie to perła w koronie polskich hut. To kluczowy i strategiczny zakład dla polskiego przemysłu metalurgicznego, bo bez blach grubych zarówno przemysł obronny, jak i przemysł stoczniowy czy rozwijający się przemysł energetyczny - myślę głównie o offshorach - będzie miał dużo trudniej. Robimy wszystko, by polski przemysł był w bardzo dobrej kondycji" – ocenił wiceszef MAP.

Proces wznowienia działalności Huty Częstochowa rozpoczął się w listopadzie 2024 roku, kiedy to Węglokoks podpisał umowę dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej. Ministerstwo Aktywów Państwowych od samego początku wspiera działania Węglokoks S.A. w zakresie nabycia Huty Częstochowa. Kolejne miesiące to intensywne działania – od zimnego rozruchu urządzeń produkcyjnych w grudniu, poprzez próbne wytopy w styczniu, aż po dzisiejsze uruchomienie pełnego cyklu produkcyjnego.

"To ogromny sukces całego zespołu, który dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji zrealizował wszystkie kluczowe etapy zgodnie z harmonogramem. Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach" – podkreśla Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoks S.A.

Instalacje do produkcji stali w technologii łukowego pieca elektrycznego są mniej emisyjne niż tradycyjne metody wielkopiecowe, co wpisuje się w strategię dekarbonizacji przemysłu.

Start pełnego cyklu produkcyjnego w Hucie Częstochowa to nie tylko początek nowego rozdziału w historii zakładu, ale także dowód na to, że polski przemysł ma przed sobą przyszłość opartą na efektywnym zarządzaniu i nowoczesnych technologiach.

W uroczystości inauguracji produkcji w Częstochowie uczestniczyli Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu, Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, Robert Kropiwnicki, Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Wojciech Saługa, Marszałek woj. śląskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pt/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2025, 17:23
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ