Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy Prawo o ustroju sądów wojskowych przyjęty przez Radę Ministrów (komunikat)

21.01.2025, 19:08aktualizacja: 21.01.2025, 19:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych zapewni transparentność procedur delegowania sędziów do orzekania w innych sądach. Propozycje przepisów, które przyjęto na dzisiejszej (21 stycznia br.) Radzie Ministrów zwiększą gwarancje sprawiedliwego oraz jawnego rozpoznania sprawy przez bezstronny i niezwisły sąd.

Projekt ustawy dostosowuje polskie przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o modyfikację modelu tzw. delegacji orzeczniczych, które dotyczą sędziów delegowanych do pracy w innym sądzie.

Projekt ustawy precyzuje, w jakich sytuacjach można delegować sędziego do innego sądu. Po wejściu w życie nowych przepisów, Minister Sprawiedliwości będzie miał obowiązek dokonać analizy obciążenia pracą sędziów i asesorów sądu oraz pionu orzeczniczego, do którego ma nastąpić delegowanie. Analiza będzie polegała na porównaniu obciążenia pracą sądu, do którego sędzia ma być delegowany, z obciążeniem pracą innych jednostek, szczególnie sąsiednich sądów tej samej instancji. W analizie będą również brane pod uwagę uwarunkowania dotyczące bieżącego funkcjonowania sądów, np. liczba wolnych etatów sędziowskich czy asesorskich, długotrwałe nieobecności oraz planowane przejścia w stan spoczynku. Wymienione czynniki mogą przemawiać za potrzebą wzmocnienia sądu albo też wskażą, że delegowanie jest niezasadne.

Nowelizacja określa również sposób wyboru osoby, której Minister Sprawiedliwości może zaproponować delegowanie. W tym wyborze należy wziąć pod uwagę m.in. ocenę wpływu delegowania sędziego na sąd, w którym pełni służbę, ocenę efektywności pracy oraz jego dorobek zawodowy.

Nowe przepisy nakładają na Ministra Sprawiedliwości obowiązek ogłaszania w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości informacji m.in. o delegowaniu, odwołaniu albo ustąpieniu sędziego z delegowania. Rozwiązanie przyczyni się do prowadzenia racjonalnej i przejrzystej polityki kadrowej w wymiarze sprawiedliwości. Zapewni również dostęp do informacji o zmianach kadrowych związanych z delegowaniami sędziów.

Projekt wprowadzi nowe zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.

Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pt/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2025, 19:08
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ