Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konkurs: „Granparents. Grand stories. Najbliższe historie z czasów II wojny światowej”

22.01.2025, 16:26aktualizacja: 22.01.2025, 16:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konkurs dla uczniów, studentów i nauczycieli.

W roku, w którym obchodzimy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zaprasza do udziału w konkursie „Grandparents. Grand stories. Najbliższe historie z czasów II wojny światowej”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz nauczycieli.

Jego celem jest inspirowanie młodego pokolenia do zgłębiania historii II wojny światowej poprzez odkrywanie rodzinnych i lokalnych opowieści oraz bezpośrednich relacji świadków tamtych wydarzeń. Konkurs podkreśla ogromne znaczenie dialogu międzypokoleniowego, umożliwiającego młodszym pokoleniom czerpanie z doświadczeń osób pamiętających wojnę.

To wyjątkowa i być może ostatnia szansa, aby wysłuchać autentycznych wspomnień, zanim na zawsze znikną z naszej codzienności. Rozmowy z bliskimi i poznawanie lokalnych historii pielęgnują pamięć i budują mosty między przeszłością a teraźniejszością, dając młodym kontakt z żywą historią, która kształtuje ich tożsamość i świadomość społeczną.

Konkursowi towarzyszy poruszający spot z „Granpartents, grand stories” udziałem wybitnego aktora Włodzimierza Pressa: https://youtu.be/-d1EEelIUTU 

Uczestnicy mogą zgłaszać prace w kategoriach:

- Praca pisemna - spisane wspomnienia, wywiady lub opisy pamiątek rodzinnych związanych z II wojną światową;

- Fotografia - zdjęcia pamiątek, miejsc lub portretów osób związanych z II wojną światową;

- Materiał audiowizualny - nagrania, animacje lub filmy;

- Scenariusz lekcji - 45-minutowy scenariusz zajęć edukacyjnych dotyczących historii lokalnej i rodzinnej podczas II wojny światowej.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 marca 2025 r. o godz. 23:59. Prace należy przesyłać drogą mailową na adres: grand-stories@enrs.eu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 30 kwietnia 2025 r.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, w tym nagroda główna w wysokości 1000 euro, publikacja zwycięskich prac na stronie www.enrs.eu oraz promocja w mediach społecznościowych. Udział w konkursie stwarza możliwości na dalszą współpracę i udział w projektach organizowanych przez ENRS.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i dzielenia się historiami, które zasługują na pamięć.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Gruzji. www.enrs.eu

Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: https://enrs.eu/grandparents-grand-stories 

KONTAKT:

Kontakt dla mediów:

Magdalena Żelazowska

e-mail: magdalena.zelazowska@enrs.eu 

tel.: +48 500 395 489

Źródło informacji: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2025, 16:26
Źródło informacji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ