Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ligol to polska odmiana jabłek, która powstała w 1972 roku w Skierniewicach ze skrzyżowania odmian Golden Delicious i Linda. Jest to jabłko dużych rozmiarów, twarde, o charakterystycznym smaku - słodkim z wyraźnym kwaskowatym posmakiem.
Odmiana cieszy się dużą popularnością w Polsce. Jest tak od lat 90-tych, kiedy preferowano duże owoce. Obecnie, z powodu zmieniających się trendów, jego popularność nieco spadła.
Ligol jest odmianą dwukolorową, z zielonkawą skórką i wyraźnym rumieńcem. Owoce mniejsze i słabiej wybarwione mogą być uznawane za mniej atrakcyjne.
Obecnie duże jabłka trafiają głównie do przemysłu przetwórczego. Ligol jest wykorzystywany do produkcji soków NFC, które cieszą się popularnością wśród konsumentów szukających mniej słodkich napojów.
Ligol, mimo że nie jest eksportowany na zachód, pozostaje ważny dla polskiego sadownictwa. Badania realizowane w ramach kampanii „Jedno jabłko dziennie”, pokazują, że co czwarty miłośnik jabłek preferuje Ligola [25%, Kantar 10/2024].
Kiedy pytamy Polaków o odmiany jabłek, częściej niż Ligola wymieniają tylko Lobo (38%), Szampiona (30%) i Jonagold (25%). Więcej o badaniach preferencji smakowych na stronie Polskiej Agencji Prasowej w materiale Na które odmiany jabłek Polacy mają największą ochotę?.
Jedno jabłko dziennie
Jabłka były oficjalnym owocem III Konferencji Psychodietetyki, która odbyła się 22 lutego br. w Warszawie. To spotkanie specjalistów dietetyków, psychodietetyków, nastawione na praktyczne rekomendacje. Było okazją, by przywołać rekomendacje-przysłowie: jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie.
Rekomendacje dietetyków powinny być dodatkową zachętą do regularnej konsumpcji. Każda z odmian oferuje unikalny smak, teksturę i aromat. Dobra dostępność i znajomość odmian sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie, dopasowując wybór do osobistych preferencji.
Więcej o postrzeganiu jabłek przez Polaków na stronie Polskiej Agencji Prasowej w materiale: Regularne spożywanie jabłek to sposób na poprawę zdrowia
Pomologiczny opis odmiany Ligol dostępny jest na stronie 1jablko.pl
Źródło danych: Kantar Polska, badania metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej. Sondaż zrealizowany dla Core Team sektora ogrodniczego w dniach 11-16 październik 2024 r. (odmiany, po które miałby/aby Pan/i ochotę sięgnąć w najbliższej przyszłości) oraz w dniach 12-22 stycznia 2025 r. (deklaracje konsumpcji).
#1jabłko #1JabłkoDziennie #Fundusze Promocji
Opracowanie w ramach realizacji przez TRSK zadania „Jedno jabłko dziennie”.
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło informacji: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.03.2025, 10:00 |
Źródło informacji | Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona PAP
Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi - apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.- 14.04.2025, 15:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Eksperci: inwestowanie w zdrowie pracowników przynosi pracodawcom korzyści ekonomiczne PAP
Współczesny rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania: stres, wypalenie zawodowe i choroby cywilizacyjne wpływają na efektywność i zaangażowanie pracowników. O tym, jak firmy mogą wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne swoich zespołów, dyskutowali uczestnicy konferencji #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 15:50
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Malaria - gotowi do diagnozy i leczenia? PAP
Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę - twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.- 11.04.2025, 11:35
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Zdrowie PAP
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ