Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezes UPEBBI nawiązał w debacie biometanowej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego do słów prezesa ORLENU, że „droga do bezpiecznej energetyki w Polsce prowadzi przez gaz”, wypowiedzianych przez Ireneusza Fąfarę na otwarciu dorocznej trzydniowej konferencji polskiego i międzynarodowego biznesu.
Artur Zawisza akcentował bezpieczeństwo energetyczne w sytuacji, gdy Polska świadomie zakończyła import gazu ziemnego z Rosji, ale importuje go z Europy Północnej dzięki Baltic Pipe i z innych rejonów świata poprzez gazoport.
„Luka po gazie rosyjskim powinna być wypełniona przez polski biometan, aby na trwałe uniezależnić się od wschodnich dostaw poprzez gaz z krajowych bioodpadów” - wskazał prezes UPEBBI.
Dodał, że biometan nie jest importowany ani ze wschodu, ani z zachodu, tylko wytwarzany z dostępnych bioodpadów, które w instalacji biogazowej ulegają utylizacji, redukując szkodliwe emisje do atmosfery.
„Czyli mamy działanie prośrodowiskowe, a jednocześnie wytwarzamy albo prąd i ciepło w kogeneracji, albo biometan jako gaz” - podkreślił Artur Zawisza.
Uczestniczący w debacie biometanowej Jerzy Steinhoff, minister gospodarki i następnie wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę w rządzie Jerzego Buzka, wskazał, że jedną z najmocniejszych stron biogazowni kogeneracyjnych jest stabilizacja systemu elektroenergetycznego w ramach odnawialnych źródeł energii, a z kolei biometan to wysokojakościowy gaz, który dodatkowo można skraplać i wykorzystywać podobnie jak LNG w energetyce, ciepłownictwie czy transporcie.
„Gdy zaglądam na stronę Polskich Sieci Elektroenergetycznych i widzę bilans mocy publikowany online w poszczególnych dniach, to cieszy mnie, że są takie dni, gdy większość mocy w naszych sieciach mamy z OZE, czyli z fotowoltaiki i z energetyki wiatrowej. Natomiast w tej statystyce tylko w niewielkim stopniu uwzględnia się moce pochodzące z biogazowni. Mam nadzieję, że zostanie to w najbliższym czasie zmienione” - powiedział Jerzy Steinhoff.
Były wicepremier wskazał, że w przypadku biogazowni i biometanowni Polska jest opóźniona w stosunku do innych państw europejskich, w tym krajów o podobnym potencjale produkcji biogazu i biometanu z odpadów organicznych, jak Niemcy czy Francja.
„W Polsce mamy nieco ponad 400 instalacji biogazowych, a to jest bardzo mało. Niemcy posiadają ich około 10 tysięcy. Dlatego mam nadzieję, że inwestycje w krajowe biogazownie i biometanownie w najbliższym czasie będą zdecydowanie przyspieszone” - wskazał Janusz Steinhoff.
Dodał, że we Francji, która stała się europejskim liderem biometanu, funkcjonuje już około tysiąca siedmiuset biometanowni, podczas gdy w Polsce biometanowni przyłączonej do sieci nie ma jeszcze ani jednej.
Artur Zawisza wskazał, że do rozwoju krajowego rynku biogazu i biometanu niezbędne są właściwe regulacje i dlatego przedsiębiorcy sektora biogazu i biometanu liczą na tegoroczną nowelizację ustawy o OZE w tym zakresie.
Prezes UPEBBI wyraził satysfakcję, że posłowie klubów koalicyjnych i opozycyjnych jednogłośnie deklarowali akceptację dla przepisów wprowadzających system wsparcia dla tzw. dużych biometanowni, który dotąd nie obowiązuje, co hamuje rozwój inwestycji.
„Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła system wsparcia, ale jedynie dla małych biometanowni o mocy poniżej 1MW, jednak dopiero w obecnie planowanej nowelizacji będziemy mieli system wsparcia dla bardziej efektywnych ekonomicznie biometanowni powyżej jednego megawata. Bez tej nowelizacji sektor pozostanie nierozwinięty, a nam zależy na tym, żebyśmy byli jednym z europejskich liderów” - zaznaczył Artur Zawisza.
Prezes UPEBBI wskazywał również na zbieżność przepisów biometanowych w dwóch procedowanych projektach: wersji rządowej, w której obok regulacji związanych z energetyką wiatrową zawarty jest rozbudowany wątek biometanowy, oraz wersji poselskiej, w której zawarte są wyłącznie przepisy biogazowe i biometanowe.
W opinii prezesa UPEBBI drugą, oprócz regulacji ustawowych, podstawą inwestycji w instalacje biogazu i biometanu jest pomoc publiczna o charakterze inwestycyjnym dystrybuowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz podmioty regionalne działające w ramach samorządowych władz wojewódzkich.
„Nie do przecenienia jest rola NFOŚiGW, który prowadzi lub planuje co najmniej pięć ścieżek finansowania inwestycji biogazowo-biometanowych, precyzyjnie adresując strumienie finansowe do różnych typów inwestorów działających w poszczególnych segmentach sektora biogazu i biometanu” - powiedział Artur Zawisza, podkreślając rolę państwowego funduszu celowego.
Biometan jest gazem, którego wartość ciepła spalania wynosi nie mniej niż 34,0 MJ/m3. Można go uzyskiwać z obornika i gnojowicy, kiszonek roślinnych, bioodpadów z cukrowni, gorzelni, mleczarni i rzeźni, z przeterminowanej żywności, osadów ściekowych, a nawet z wysypisk śmieci. Dodatkowo biogazownie i biometanownie rolnicze wytwarzają wartościowy nawóz organiczny z pofermentu, czyli pozostałości po produkcji biogazu z różnych surowców lub odpadów organicznych.
XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r. w Katowicach. 1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.05.2025, 12:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
eM Client version 10.3 adds features familiar from Postbox
Prague - 05.05.2025 - The Czech company eM Client has launched a new version of its eponymous email application, positioning their software as the primary rival to Microsoft Outlook in the email app market. The most recent release, version 10.3, also incorporates the most popular features from Postbox, an email application developed by Postbox Inc., which has ceased operations and was acquired by eM Client in 2024.- 05.05.2025, 14:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
MiTAC Computing prezentuje serwery OCP nowej generacji i innowacje w zakresie otwartego oprogramowania układowego podczas OCP EMEA Summit 2025
Poznaj C2810Z5, C2820Z5, Whitestone 2 i oprogramowanie układowe zaprezentowane na żywo podczas spotkania liderów i innowatorów OCP.- 05.05.2025, 14:40
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Huawei wprowadza rozwiązanie AI Data Lake, które przyspieszy rozwój inteligencji branżowej
- 05.05.2025, 09:27
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ