Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na czele 17-osobowego zespołu koordynującego stanęła terapeutka i psycholog Marta Struzik-Zając, wicedyrektor Górnośląskiego Stowarzyszenia „Familia” o bogatym doświadczeniu praktycznym związanym z przygotowywaniem strategicznych dokumentów i analiz. W skład zespołu weszli również specjaliści na co dzień związani z pomocą psychologiczną – psycholodzy, psychoterapeuci, pedagodzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To osoby z doświadczeniem, zaangażowane w temat, które chcą realnie wpływać na to, jak w naszym mieście dba się o dobrostan psychiczny.
Co dokładnie będzie robić zespół?
• przygotuje i zaktualizuje miejski program zdrowia psychicznego,
• będzie go wdrażać, koordynować i sprawdzać, czy działa,
• zadba też o nowe wydanie poradnika „Zadbaj o swój dobrostan”, z przydatnymi wskazówkami dla mieszkańców.
Członkowie zespołu będą pracować pro publico bono (społecznie i bez wynagrodzenia), a obszarem ich pracy będą wskazane grupy wiekowe: dzieci i młodzież, aktywni zawodowo dorośli oraz seniorzy. Szczegóły w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice nr PM-1573/2025, dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Przypomnijmy, że pomysł powołania zespołu koordynującego spotkał się z dużym odzewem środowiska – do udziału w marcowym naborze wpłynęło 40 zgłoszeń. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w tym gremium, nie wszyscy kandydaci mogli zostać do niego włączeni. Ich wiedza i doświadczenie zostaną jednak wykorzystane. Osoby te będą miały możliwość wzięcia udziału w konsultacjach nad przygotowywanymi materiałami. Ich opinia będzie dla gliwickiego samorządu istotnym wsparciem.
Tworzony Program Zdrowia Psychicznego będzie spójny ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Gliwice, która ma przyczynić się do polepszenia zdrowia i kondycji psychicznej gliwiczan.
Dzięki dobrze zdiagnozowanym obszarom, możliwe będzie udzielenie potrzebującym dobrze dobranej celowanej pomocy.
Warto dodać, że w ubiegłym roku, na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym, Gliwice ogłosiły pierwszy w historii konkurs ofert w dziedzinie profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i poprawy dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Rozdysponowano w nim 50 tys. zł. W tym roku kwota ta sięgnie 100 tys. zł. O starcie konkursu będziemy informować wkrótce.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.05.2025, 16:04 |
Źródło informacji | UM Gliwice |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi PAP
Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.- 02.07.2025, 15:40
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ