Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uroczystego otwarcia dyskusji panelowej dokonał Jakub Gołąb - prezes Instytutu Spraw Społecznych.
„Choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy udary mózgu (…) obejmują nie tylko wydatki na leczenie, rehabilitację i leki, ale również koszty pośrednie, takie jak utrata produktywności opiekunów czy konieczność wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. To jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny i kluczowy obszar polityki zdrowotnej w Polsce” - mówił Jakub Gołąb.
Następnie przemówienie wprowadzające do dyskusji wygłosił Piotr Nowicki - dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zaznaczył, że potrzeba rozwoju opieki neurologicznej dotyczy zarówno infrastruktury, jak i kadr. „Jako placówka zajmująca się neurologią na poziomie ostrym i planowym widzimy, jak rośnie liczba przypadków. Jeśli nie zostaną wdrożone zmiany organizacyjne i finansowe, system może się załamać” - ostrzegał dyrektor IPIN Piotr Nowicki.
Dyskusję panelową poprowadził ekspert systemu ochrony zdrowia dr Jakub Gierczyński, MBA - członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta i Rzeczniku Praw Obywatelskich. Udział w panelu wzięli udział najważniejsi polscy eksperci, w tym prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz - przewodnicząca Krajowej Rady ds. Neurologii, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która wskazała potrzebę systemowego podejścia do leczenia chorób neurologicznych:
„Neurologia to nie tylko choroby wieku podeszłego i otępienia - to także choroby rzadkie, które wymagają wysokospecjalistycznej opieki. (…) Diagnostyka i leczenie to rola neurologów, ale zapobieganie i edukacja powinny być wspólnym zadaniem całego systemu” - mówiła prof. Halina Sienkiewicz-Jarosz.
Głos zabrał również prof. Bartosz Karaszewski, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, który zaznaczył, że realne zmiany już się rozpoczęły. „Wspólnie z resortem zdrowia pracujemy nad nową umiejętnością w neurologii: medycyną udaru mózgu, poprawiamy ścieżki pacjenta i dążymy do odwrócenia piramidy świadczeń. Ale to wymaga inwestycji i odwagi decyzyjnej” - dodał.
Prof. Bartosz Karaszewski wskazał również potrzebę poprawy regulacji.
„Nowelizacja ustawy refundacyjnej to szansa na stworzenie systemu referencyjności i elementów opieki koordynowanej w neurologii” - mówił.
Podkreślił priorytet zadbania o warunki leczenia choroby Parkinsona, mówiąc:
„Warto podkreślić, że choroba Parkinsona stanowi ważny, choć mniejszy element wśród programów leczenia neurologicznego. (…) Dość niewielkie są liczby pacjentów z chorobą Parkinsona, z programu lekowego B90 korzysta niewielu pacjentów, po ośmiu latach jego funkcjonowania jest ich tylko 532” - pokazując, że obecne programy obejmują niewystarczającą liczbę pacjentów.
Perspektywę akademicką uzupełnił prof. Dariusz Koziorowski - kierownik Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazując luki systemowe w zapewnianiu dostępu do leczenia pacjentów chorych na chorobę Parkinsona jako szczególnego współczesnego wyzwania w leczeniu chorób neurologicznych. „Dostęp do poradni parkinsonowskiej i możliwość cięcia liczby przyjęć pacjentów to poważny problem, który wymaga dyskusji. (…) Brak programu opieki koordynowanej dla pacjentów z chorobą Parkinsona to jedno z największych wyzwań, nad którym bardzo intensywnie pracowaliśmy, ale program nadal nie ruszył”.
Z potrzebą priorytetyzacji choroby Parkinsona w ramach działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności leczenia neurologicznego zgodził się Wojciech Machajek - prezes Fundacji Chorób Mózgu, który zaapelował o równość dostępu do leczenia: „Na papierze są 24 ośrodki leczenia Parkinsona, ale w rzeczywistości tylko część działa aktywnie. To nie tylko brak środków, ale też brak woli systemowej, słabe zainteresowanie”.
„Proszę, byśmy nie byli obojętni na tę sytuację, jaka jest w chorobach mózgu w Polsce... Jeśli przegapimy te problemy, to naprawdę dzieci i wnuki nam nie darują” - o długoterminową perspektywę w organizacji terapii apelował Wojciech Machajek.
Potwierdził to ekspert systemu ochrony zdrowia Krzysztof Łanda: „W Polsce nasi pacjenci mają problem z dostępem do lekarzy. Jeżeli on już trafi rzeczywiście pod opiekę, to jest dobrze zaopiekowany. Ale problemem jest dostępność, a więc wszechobecne kolejki do świadczeń”.
Potrzebę dążenia w tym samym kierunku zwiększania dostępności świadczeń dla pacjentów chorych na chorobę Parkinsona wskazała dr Katarzyna Śmiłowska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu: „Kluczowe są dla nas poradnie parkinsonowskie, które umożliwiłyby większą przepustowość ośrodków i włączenie więcej osób do terapii” - mówiła, wskazując perspektywę lekarza-neurologa.
Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem, że punkt widzenia podziela również przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta - Jakub Adamski, dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta.
„Podstawowym problemem jest wzrost nierówności dostępu do świadczeń dla pacjentów, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa - mówił, podkreślając powagę wyzwania w postaci zapewnienia dostępu do leczenia pacjentom neurologicznym, w szczególności pacjentom leczonym na chorobę Parkinsona. - W neurologii widzimy, że coraz większa grupa pacjentów zostaje na uboczu, ponieważ nie wszyscy mają dostęp do specjalistycznych ośrodków”.
Ministerstwo Zdrowia reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Mateusz Oczkowski, który zapowiedział nowe otwarcie w oferowaniu programów lekowych pacjentom:
„Trzeba stworzyć bardziej przyjazną strukturę obsługi programów lekowych, żeby pacjenci mogli lepiej korzystać z terapii”.
Jednocześnie wskazał potrzebę objęcia większego wolumenu pacjentów programami lekowymi.
„Chcemy, żeby było sześciokrotnie więcej pacjentów zabezpieczonych w programach lekowych” - dodał.
Źródło informacji: Instytut Rozwoju Spraw Społecznych
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.06.2025, 14:02 |
Źródło informacji | Instytut Rozwoju Spraw Społecznych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Eksperci: rośnie liczba pacjentów z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi PAP
Na konieczność zmian w systemie leczenia osób z chorobami hematologicznymi i hematoonkologicznymi, które umożliwiłyby zabezpieczenie dla tej grupy wszystkich świadczeń zdrowotnych wskazywali eksperci uczestniczący w debacie „Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii". Ich zdaniem jest to bardzo istotne, gdyż w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań, brakuje hematologów, a czas oczekiwania w specjalistycznych poradniach wydłuża się.- 02.07.2025, 15:40
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ