Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na koniec 2024 roku polska fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną 21,2 GW (22 GW na koniec I kw. 2025 roku). Przyrost nowych mocy w wartościach bezwzględnych był podobny, jak w roku 2022 i wynosił ok. 4,1 GW, ale niższy od rekordowego w 2023 roku - ponad 4,6 GW. Na koniec I kw. 2025 roku w strukturze spadł udział mikroinstalcji (< 50 kW) do 60% (o 4%) i małych instalacji (50–1000 kW) do 21,9%. Wzrósł za to dział farm PV (> 1 MW) z 11% do 20%. W 2024 roku przyłączono do sieci 2,4 GW farm PV.
Wzrosły udziały energii z PV w bilansach zużycia energii, osiągając na koniec 2024 roku:
- 38,5% w produkcji energii z OZE,
- 10,6% w zużyciu energii elektrycznej,
- 2,2% w całkowitym zużyciu paliw i energii.
Udział energii z PV w produkcji energii elektrycznej wprowadzanej do sieci wyniósł 9% i był nieco wyższy niż w UE, ale niższy niż np. w Niemczech (13,7%). Źródła pogodozależne - fotowoltaika i energetyka wiatrowa - łącznie osiągały 23,5% udziału w produkcji energii elektrycznej w Polsce, przy 28,5% udziale energii ze wszystkich OZE.
Efektem sukcesu nowych inwestycji słonecznych (i wiatrowych) stały się ograniczenia ich generacji przez operatorów, w szczególności farm PV. Już do połowy czerwca 2025 roku operator systemu przesyłowego zredukował około 600 GWh energii z PV. Największym problemem dla inwestorów OZE stają się niskie, coraz częściej ujemne, ceny energii. W efekcie spada tempo rozwoju nowych inwestycji, co może zagrozić realizacji celów transformacji energetycznej.
Wśród kluczowych rekomendacji raportu znajdują się:
- łączenie rozwoju sektorów PV i ciepłownictwa jako odbiorcy energii słonecznej;
- wprowadzanie taryf dynamicznych i zmiana filozofii pobierania opłat dystrybucyjnych;
- inwestycje w hybrydy PV z farmami wiatrowymi i magazynami bateryjnymi.
Autorzy raportu wzywają do tworzenia nowego modelu rynku energii oraz proponują zmiany w systemie taryfowym, aby zachęcić odbiorców do korzystania z najtańszej energii z PV.
Wyniki badań i analiz zostały zaprezentowano na konferencji prasowej 30 czerwca br.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i liderzy rynku oraz partnerzy raportu.
Wicedyrektor Michał Łęski, z Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przedstawił działania rządu na rzecz poprawy sytuacji inwestorów. Poinformował o dokonanej korekcie rozliczeń na depozyt prosumencki, planach skrócenia czasu na wydanie warunków przyłączenia dla farm PV, ułatwieniach deregulacyjnych i planach wdrożenia rozporządzenia NZIA (wsparcie dla przemysłu).
Michał Głowacki dyrektor generalny Lightsource bp w Polsce informując o portfelu firmy (4,2 GW, z czego 1,5 GW z warunkami przyłączenia do sieci), potwierdził, że sektor PV jest w fazie spowolnienia, ale rynek szybko się dostosował i postępuje optymalizacja projektów. Przewiduje konsolidację na rynku deweloperskim.
Łukasz Lech, manager z Qair Polska, stwierdził, że raport pokazuje, że rynek PV w Polsce osiąga dojrzałość i widać spowolnienie, ale dostrzega przestrzeń do rozwoju wielkoskalowych instalacji PV, które firma buduje wraz z farmami wiatrowymi i magazynami energii, zamierzając uzyskać łącznie 3 GW do 2030 roku.
Zbigniew Stępniewski, wiceprezes PGE Energia Odnawialna podsumował, że problem branży PV nie leży w dostępności sieci, ale w zagospodarowaniu wyprodukowanej energii. Bardzo korzystny w Polsce jest cable pooling dla wiatru i PV (rzadko oba źródła generują maksymalną moc), potrzebny jest elastyczny rynek (taryfy dynamiczne) i elektryfikacja ciepłownictwa.
Eksperci uznali, że największym ryzykiem są ograniczenia farm PV przez operatorów i brak transparentności w zasadach tych wyłączeń.
Źródło informacji: Instytut Energetyki Odnawialnej
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.07.2025, 15:20 |
Źródło informacji | Instytut Energetyki Odnawialnej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Image
Hot dog - król szybkiej przekąski. Jak Circle K zapoczątkował hot dogową rewolucję na polskich stacjach paliw?
Hot dog to dla wielu kierowców nie tylko szybka przekąska, ale symbol podróży i wygodnego przystanku w trasie. Dla młodych kierowców klasyczna bułka z parówką w trasie to norma i może nie mieścić im się w głowach, że jeszcze na początku lat 90. wakacyjna podróż zaczynała się od przygotowania kanapek we własnym domu. Jak w takim razie hot dog trafił na polskie stacje paliw?- 04.07.2025, 14:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Circle K Polska
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ