Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według analiz Ośrodka Studiów Wschodnich w 2023 r. skumulowana wartość polskich inwestycji w Ukrainie wyniosła 780 mln USD (2,6 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych). Największą barierą pozostaje brak dobrze przygotowanych, jasno zdefiniowanych i gotowych do wdrożenia inicjatyw inwestycyjnych.
Przedsiębiorca odnoszący sukcesy zawsze widzi „szklankę do połowy pełną”. Tak właśnie działa dr Marcin Sołtysiak, prezes firmy ELQ S.A. W 2024 r. założył spółkę zależną ELQ Ukraine z siedzibą w Kijowie i stworzyl portfel projektów inwestycyjnych o łącznej wartości inwestycyjnej 600 mln euro. Ponad 30 proc. wartości inwestycji zostanie zrealizowane bezpośrednio przez struktury należące do dr. Sołtysiaka, natomiast pozostałe 70 proc. środków planuje się pozyskać za pośrednictwem specjalistycznego subfunduszu, utworzonego wspólnie z partnerami - Funduszu Odbudowy Ukrainy, zarejestrowanego w Czechach. Obecnie subfundusz znajduje się na etapie premarketingu.
Wybór sektora energetycznego był świadomy i strategiczny - mimo ogromnych zniszczeń infrastruktury właśnie ten obszar daje dziś największe możliwości inwestycyjne, przyciągając uwagę międzynarodowych inwestorów i partnerów finansowych. Sektor energetyczny, który jest kluczowym obszarem bezpieczeństwa państwa, od początku wojny stanowi cel ataków. Inwestycje w jego odbudowę są nie tylko potrzebą strategiczną, ale także szansą na trwałą transformację energetyczną Ukrainy.
„Kiedy zakończy się wojna w Ukrainie, to nie patrzmy, jak biznesmeni z innych krajów inwestują, budują i dostarczają tam produkty. Polacy muszą być gotowi już teraz” - mówi dr Marcin Sołtysiak.
Do współpracy zaprasza wiele firm polskich, które produkują, chcą dostarczać lub chcą być wykonawcami tych projektów.
Aby już teraz zapewnić szybkie i bezpieczne dostawy komponentów infrastrukturalnych do Ukrainy, spółka uruchomiła zakład w Polsce o zdolnościach produkcyjnych do 5 tys. kompletnych stacji transformatorowych rocznie, w pełni dostosowanych do ukraińskich norm technicznych. Pozwala on zabezpieczyć łańcuch dostaw, skrócić czas realizacji oraz zagwarantować natychmiastową gotowość do wdrożenia projektów w terenie.
Działania prezesa Sołtysiaka opierają się na długoletnim doświadczeniu nabytym w sektorze energetycznym, m.in. w latach 2010-2012 był jednym z kluczowych dostawców biomasy do polskich koncernów energetycznych. Jest też cenionym ekspertem w sektorze OZE.
Celem dr. Marcina Sołtysiaka jest rozszerzenie portfela inwestycyjnego w Ukrainie do ponad 1 mld euro. Portfel projektów rośnie z czasem, a aktualnie obejmuje 27 projektów w zakresie: decentralizacji systemu energetycznego, rozwoju zielonej energii, PV, bioenergii, biogazu, biodiesla, bioetanolu, magazynów BESS, farm fotowoltaicznych i wiatrowych, poprawy odporności infrastruktury krytycznej, modernizacji sieci dystrybucyjnych, rozwoju mikrosieci i systemów off-grid. Każdy z projektów ma pełną dokumentację techniczną, harmonogram wdrożenia oraz wstępnie skonstruowany montaż finansowy.
Równolegle ELQ S.A., poprzez ELQ UKRAINE, rozpoczęła przygotowania do budowy sieci dystrybucyjnej w Ukrainie. To pierwszy krok w kierunku przyszłej lokalizacji produkcji komponentów energetycznych w tym kraju. Prowadzone są zaawansowane rozmowy z partnerami instytucjonalnymi, a kolejnym krokiem spółki będzie uruchomienie zakładu produkcyjnego w Ukrainie.
Działania prezesa Sołtysiaka doskonale wpisują się w słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: „Ukraina nigdy nie będzie jedynie obserwatorem. Ukraina zawsze będzie działać - jak heroiczny kraj, który broni siebie, swojej wolności i swojej przyszłości”.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.07.2025, 12:11 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Ubezpieczenie udziału własnego DEFEND Car Hire XS teraz obejmuje również kampery
Grupa DEFEND INSURANCE GROUP rozszerza zakres swojego popularnego ubezpieczenia udziału własnego w wynajmowanym pojeździe DEFEND Car Hire XS. Od teraz polisa obejmuje nie tylko samochody osobowe, ale również kampery - pojazdy, które stały się symbolem swobody podróżowania po Europie.- 08.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Defend Insurance Group
-
Image
Konferencja prasowa pt. „Premiera marki Team Poland”
Termin: 07.07.2025, godz. 12:00- 08.07.2025, 14:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Grupa PFR
-
Pracodawcy apteczni zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan apelują o przywrócenie praworządności na rynku aptecznym poprzez sprawne wdrożenie wyroku TSUE
Wyrok TSUE w sprawie zakazu reklamy aptek powinien doprowadzić do przyjęcia takich rozwiązań prawnych, które umożliwią pacjentom swobodny dostęp do informacji o ofercie apteki, a właścicielom aptek - komunikację o tej ofercie, między innymi o dostępnych usługach. Dalsze naruszanie swobód traktatowych i standardów normatywnych Unii może zakończyć się nałożeniem na Polskę kar pieniężnych - przekonywali uczestnicy śniadania prasowego pt. „Zakaz reklamy aptek - praktyczne implikacje wyroku TSUE”.- 08.07.2025, 14:34
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PharmaNET
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ