Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
– Działania naszych służb na granicach z Niemcami i Litwą potwierdzają słuszność wprowadzenia tymczasowych kontroli. Naszym celem jest bezpieczeństwo obywateli i walka z nielegalną migracją – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Po kilku dniach funkcjonowania kontroli granicznych ruch odbywa się płynnie, a służby skutecznie identyfikują oraz zatrzymują osoby nielegalnie przekraczające granice.
W sobotę rano w siedzibie MSWiA odbył się sztab kryzysowy z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz wiceministra obrony narodowej Pawła Bejdy oraz wojewodów regionów przygranicznych, przedstawicieli służb podległych MSWiA, MI i wojska.
Ruch graniczny pod kontrolą
Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że na 52 przejściach granicznych z Niemcami i 13 z Litwą sytuacja jest stabilna, a ruch – poza niewielkimi zatorami w godzinach szczytu – odbywa się bez poważniejszych utrudnień. – Po kilku dniach mamy ponad 75 tysięcy skontrolowanych osób na obu granicach. Dzięki zaangażowaniu Straży Granicznej, Policji i wojska ruch w większości punktów odbywa się bez zakłóceń. Na granicy z Litwą ruch przez cały czas przebiega płynnie – mówił minister.
Jak dodał, kontrole przynoszą też dodatkowe efekty. – Podczas kontroli ujawniono osoby poszukiwane, przypadki prób wjazdu skradzionymi pojazdami czy posługiwania się fałszywymi dokumentami. To dodatkowy dowód na zasadność tych działań – zaznaczył minister Tomasz Siemoniak.
Skuteczna walka z nielegalną migracją
W ostatnich dniach na granicy polsko-litewskiej zatrzymano 28 osób – migrantów i kurierów, którzy próbowali ominąć legalne przejścia graniczne. – Nasze służby, wsparte przez Wojsko Obrony Terytorialnej, działają również poza przejściami granicznymi. Dzięki temu udało się udaremnić próby przekroczenia tzw. zielonej granicy – podkreślił szef MSWiA.
Minister zwrócił też uwagę na dobre efekty współpracy międzynarodowej. – Dziękujemy stronom litewskiej i łotewskiej za pełne zrozumienie oraz współdziałanie. Wspólnie pracujemy nad zatrzymaniem tego szlaku migracyjnego, który jest elementem agresji hybrydowej wobec Polski – dodał.
Wsparcie służb infrastruktury i wojska
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz inne służby transportowe nieprzerwanie wspierają działania Straży Granicznej i Policji. – Największe utrudnienia dotyczyły ruchu drogowego w Świecku na A2 i Jędrzychowicach na A4, ale sytuacja jest na bieżąco analizowana i korygowana, by zapewnić płynność ruchu – mówił szef MI. – Dziękuję wszystkim służbom za współpracę. Naszym wspólnym celem jest, by transport i ruch obywateli odbywał się jak najsprawniej i bezpiecznie – dodał minister Dariusz Klimczak.
Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda przypomniał, że na granicach działa obecnie ponad 6 tysięcy żołnierzy, w tym Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. – Dzięki inwestycjom w zaporę na granicy zrealizowanym przez MSWiA skuteczność zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej wzrosła z 30 do 98 procent. Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi skierować na granice dodatkowe siły – zapewnił.
Odprawy i dalsze działania
W MSWiA odbywają się odprawy z udziałem wszystkich służb, wojska, wojewodów i komendantów. – Analizujemy sytuację z godziny na godzinę. Chcemy minimalizować wszelkie utrudnienia dla obywateli, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa państwa – zaznaczył minister Tomasz Siemoniak. – Naszym celem jest zamknięcie szlaku nielegalnej migracji i ograniczenie zagrożeń, jakie niesie przestępczy proceder instrumentalizacji migracji. Działamy konsekwentnie i skutecznie – podsumował szef MSWiA.
Dzięki ścisłej współpracy wszystkich służb oraz administracji rządowej Polska skutecznie chroni swoje granice i bezpieczeństwo obywateli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ef/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.07.2025, 12:10 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |