Newsletter

Pierwszy kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na fotowoltaikę w Polsce

27.05.2020, 15:58aktualizacja: 27.05.2020, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał swój pierwszy kredyt na budowę elektrowni słonecznych w Polsce. Pożyczka wynosi 82 mln zł, skorzysta z niej litewski fundusz, który w Polsce zamierza zbudować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 66 MW.

Jak poinformował w środę EBI, kredyt trafi do Energy Solar Projekty, spółki zależnej funduszu Energy and Infrastructure SME Fund, którym zarządza specjalizująca się w tego rodzaju przedsięwzięciach litewska spółka Lords LB Asset Management.

Finansowany przez EBI projekt zakłada budowę w północnej części Polski 66 niezależnych elektrowni fotowoltaicznych, każda o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Jak podkreślił Bank, operacja jest objęta gwarancją z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest filarem finansowym planu inwestycyjnego dla Europy, realizowanego pod wspólnym nadzorem EBI i Komisji Europejskiej.

EBI współfinansuje projekt razem z DNB Bankiem Polska, przy czym każdy bank zapewnia 50 proc. finansowania długiem - w sumie 162 mln zł, natomiast udziałowcy Energy Solar Projekty wyłożą około 30 proc. niezbędnych środków.

„Z zadowoleniem przyjmujemy pierwszą inwestycję EBI w projekt związany z energetyką słoneczną w Polsce” – powiedziała wiceprezes Banku prof. Teresa Czerwińska, nadzorująca działalność EBI na terenie Polski.

Jak dodała, fotowoltaika odgrywa istotną rolę w dekarbonizacji sektora energetycznego i jest w wielu krajach dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu.

Członek zarządu Lords LB Asset Management Domas Kacinskas ocenił, że kredyt pozwoli funduszowi Energy and Infrastructure SME Fund utrzymać tempo rozwoju oraz rozszerzyć działalność, którą prowadzi jako niezależny dostawca usług energetycznych w Polsce. (PAP)

wkr/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2020, 15:58
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ