Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"To wcale niełatwe odcinki, bardzo trudne pod względem inżynierskim, ale wiem, jestem przekonany, że te trudności inżynierskie zostaną pokonane i droga ta dołączy do drążonego tunelu pod Świną. Świnoujście będzie połączone przejściem drogowym dzięki tunelowi, i porty Świnoujścia i Szczecina będą połączone drogą ekspresową S3 z południem Europy" – powiedział w piątek podczas uroczystości podpisania umów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Podkreślił, że dzięki drodze gazoport i przygotowywany do budowy terminal kontenerowy w Świnoujściu "będą konkurencyjne" dla portów położonych na południowym wybrzeżu Bałtyku. "Polskie orty muszą zająć tę solidną pozycję gospodarczą na mapie logistycznej Europy" – wskazał minister Adamczyk.
Dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner wskazał, że po wybudowaniu dwóch ostatnich odcinków, na które umowy podpisano w piątek, droga S3 będzie miała długość ok. 500 km.
"Wykonawcy będą mieli około 12 miesięcy na projektowanie i około 24 miesięcy na realizację, z okresami zimowymi. Dzisiejszy harmonogram zakłada, że inwestycja skończy się na początku 2024 r. i wtedy od północy do południa pojedziemy pełną drogą ekspresową w naszym województwie" – powiedział Lendner.
Odcinek Świnoujście-Dargobądz o długości 17 km zaprojektuje i wybuduje firma Polaqua. Wartość umowy to blisko 690 mln zł. Za 16-kilometrowy odcinek Dargobądz-Troszyn będzie natomiast odpowiedzialne konsorcjum firm Polbud Pomorze, Intop, PRD Nowogard. Wartość umowy to prawie 680 mln zł.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.08.2020, 19:08 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |