Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: Rząd przyspiesza prace nad CPK. Zaktualizowano kluczowy etap inwestycji (komunikat)

31.12.2024, 15:56aktualizacja: 31.12.2024, 15:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Rządu informuje:

Rząd przyjął uchwałę o aktualizacji programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konkretnie, urealniony został drugi etap inwestycji, planowany na lata 2024-2032. Lotnisko ma w pierwszym etapie osiągnąć przepustowość co najmniej 34 milionów pasażerów rocznie, z możliwością dalszej rozbudowy. Projekt zakłada również stworzenie nowoczesnego węzła kolejowego. Na potrzeby realizacji programu przewidziano też budowę nowych linii kolejowych dużych prędkości (KDP) oraz modernizację istniejącej infrastruktury.

Na ostatnim w tym roku posiedzeniu rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę aktualizującą program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekt uchwały mającej na celu urealnienie ram finansowych i czasowych inwestycji przygotował pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Maciej Lasek. Jak tłumaczył, aktualizacja drugiego etapu programu budowy CPK wynika m.in. z wewnętrznych audytów przeprowadzonych w powołanej przez poprzedni rząd spółce Skarbu Państwa odpowiedzialnej za realizację projektu.

Rząd rozwiewa wątpliwości

Przyjęta uchwała jest kontynuacją działań zapowiedzianych przez Premiera Donalda Tuska podczas posiedzenia Rady Ministrów pod koniec listopada. Aby „rozwiać wątpliwości dotyczące przyszłości projektu”, Premier zadeklarował wówczas przekazanie dodatkowych 3,5 mld złotych na prace projektowe i przygotowawcze.

Rozpoczęcie drugiego etapu programu inwestycyjnego CPK, obejmującego w zaktualizowanej wersji lata 2024-2032, jest więc ostatecznym potwierdzeniem, że projekt zostanie zrealizowany, choć w wersji nieco innej niż zakładał poprzedni rząd. Krótko mówiąc, urealnionej.

Pomijając nowy czas realizacji inwestycji, kluczowa zmiana dotyczy rezygnacji z kolejowych „szprych” mających w zamyśle łączyć centralny port lotniczy z odległymi miejscami w całym kraju. Bardziej wydajnym rozwiązaniem ma w tym przypadku być budowa linii Kolei Dużych Prędkości w kształcie litery „Y”, przebiegającej przez Łódź i łączącej Wrocław i Poznań z Warszawą.

Inwestycja w przyszłość transportu

Przypomnijmy, CPK to inwestycja infrastrukturalna mająca na celu integrację transportu lotniczego, kolejowego i drogowego. W centrum projektu znajduje się budowa nowoczesnego lotniska – dwóch pasów startowych oraz węzła przesiadkowego, zlokalizowanego około 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin. Lotnisko ma w pierwszym etapie osiągnąć przepustowość co najmniej 34 milionów pasażerów rocznie, z możliwością dalszej rozbudowy.

Projekt zakłada również stworzenie nowoczesnego węzła kolejowego, integrującego transport pasażerski i towarowy, co wpisuje się w cele europejskiej strategii zrównoważonej mobilności. Na potrzeby realizacji programu przewidziano też budowę nowych linii kolejowych dużych prędkości (KDP) oraz modernizację istniejącej infrastruktury, w tym poszerzenie do 3 pasów autostrady A2 łączącej Warszawę i Łódź.

Ważnym elementem będzie wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, takich jak systemy wykorzystania energii odnawialnej.

Transformacja gospodarcza i społeczna

CPK ma stać się katalizatorem rozwoju gospodarczego i społecznego. Budowa lotniska oraz towarzyszącej mu infrastruktury – m.in. „Airport City” i „Cargo City” – przyciągnie nowe inwestycje, zwiększy atrakcyjność regionu oraz stworzy tysiące miejsc pracy. Planowane centrum logistyczne ma stać się kluczowym hubem dla przewozów towarowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Długofalowe efekty obejmują poprawę mobilności mieszkańców, rozwój transportu intermodalnego oraz wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej jako kraju o strategicznej lokalizacji transportowej.

Kolej Dużych Prędkości

Budowa linii Kolei Dużych Prędkości jest jednym z kluczowych elementów CPK. System KDP zakłada budowę około 2000 kilometrów nowych linii kolejowych, umożliwiających osiąganie prędkości powyżej 250 km/h. Nowe połączenia będą łączyć największe aglomeracje w Polsce, takie jak Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk, znacznie skracając czas podróży i poprawiając dostępność komunikacyjną.

Dzięki realizacji KDP czas podróży między Warszawą a Łodzią wyniesie zaledwie 45 minut, a między Warszawą a Wrocławiem 100 minut. To znacząca zmiana, która uczyni transport kolejowy atrakcyjną alternatywą dla samochodów i samolotów na krótszych dystansach.

Polska w 100 minut

Ważną częścią strategii rozwoju infrastruktury transportowej jest również zapowiedziany przez Premiera Donalda Tuska program „Polska w 100 minut”, zakładający maksymalne skrócenie czasu przejazdu pomiędzy największymi miastami w kraju z Warszawą.

Z pierwszych tras realizujących założenia planu i skracających podróż można korzystać już od 15 grudnia 2024 roku, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP. Na przykład, czas przejazdu między Łodzią a Warszawą skrócono do 65 minut. Natomiast z Warszawy do Białegostoku podróżni mogą dojechać już w rekordowym czasie 90 minut. Ale krótszych podróży będzie też więcej na trasach poza Warszawą. Zgodnie z nowym rozkładem, podróż pociągiem z Wrocławia do Poznania potrwa tylko 72 minuty, z Krakowa do Rzeszowa - 79 minut, a z Kielc do Krakowa przejedziemy już w 87 minut.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.12.2024, 15:56
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ