Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
20 lutego br. materiały archiwalne dot. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, zajęte przez prokuratora IPN w domu Czesława Kiszczaka w dn. 16 lutego br., włączono do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej. Dokumenty otrzymały kolejny numer z książki nabytków archiwum IPN w Warszawie (IPN BU 3333).
Po archiwalnym rozpoznaniu dokumentów, zadecydowano się wyodrębnić 4 jednostki archiwalne, na co wpływ miały ich odrębne cechy fizyczne i chronologia poszczególnych akt.
Na materiały te składają się kolejno:
1. IPN BU 3333/1 t. 1: Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" dot. Lech Wałęsa, imię ojca: Bolesław, ur. 29-09-1943 r. w m. Popowo (gmina Tłuchowo).
2. IPN BU 3333/1 t. 2: Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" dot. Lech Wałęsa, imię ojca: Bolesław, ur. 29-09-1943 r. w m. Popowo (gmina Tłuchowo).
3. IPN BU 3333/2: Pismo Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie z dnia 5 kwietnia 1996 r. w sprawie przekazania do AAN dokumentów dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB.
4. IPN BU 3333/3: Oryginalne opakowanie, w którym przechowywano materiały archiwalne dot. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa do chwili zajęcia dokumentów przez prokuratora IPN-KŚZpNP.
Pracownicy archiwum IPN oznaczyli dokumenty właściwymi sygnaturami archiwalnymi. W trakcie przygotowania dokumentów do skanowania opracowali technicznie akta, podkleili rozdarcia, wykonali niezbędne naprawy, skutkujące wzmocnieniem dokumentów lub ich części.
Akta oznaczone też zostały jako niezawierające informacji o charakterze niejawnym.
W trakcie opracowania ponumerowano każdą stronę teczki personalnej i teczki pracy, nawet niezapisaną. Obecnie akta liczą odpowiednio: teczka personalna – 183 strony (łącznie z okładką), zaś teczka pracy 576 (również z okładką).
W trakcie opracowania nie dokonano przesunięć kart i zmian układu poszczególnych dokumentów. Jest on taki sam, jak w momencie ich odnalezienia w domu Czesława Kiszczaka.
Do teczki pracy włączono dokument przekazany Prezesowi IPN, dr. Łukaszowi Kamińskiemu przez Marię Kiszczak podczas spotkania w dniu 16 lutego br. Analiza oryginalnego „Spisu zawartości teczki” wykazała, że dokument ten wyrwany został właśnie z tej jednostki. Obecnie powrócił na swoje miejsce i stanowi karty 540-541 wg nowej paginacji teczki.
Po opracowaniu wszystkie jednostki archiwalne zostały zeskanowane w Pracowni Digitalizacji Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Udostępniane będą w kopiach papierowych.
W trakcie opracowania technicznego kondycja dokumentów oceniona została jako dobra, a podłoże papierowe stabilne. Niemniej w najbliższych dniach planowane jest wykonanie dokładnej ekspertyzy konserwatorskiej, która wskazać może ewentualne zalecenia w zakresie profilaktyki przechowywania i zabezpieczenia dokumentów. Niepokojący jest szczególnie silny zapach dokumentów, będący prawdopodobnie wynikiem zakwaszenia papieru. Jeśli ekspertyza wykaże konieczność podjęcia działań konserwatorskich, zostaną one wykonane.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.02.2016, 18:34 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |