Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2015"

15.01.2015, 18:22aktualizacja: 15.01.2015, 18:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdjęcie 2
Zdjęcie 2
W dniach 22 - 23 stycznia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się ogólnopolska konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2015". Organizowana jest ona w ramach wieloletniego programu "Study in Poland", prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

Umiędzynarodowienie jest główną siłą napędową rozwoju szkolnictwa wyższego na świecie. Również w Polsce działania w tym zakresie stały się priorytetem wielu uczelni. Obecnie studiuje u nas ok. 40 000 studentów obcokrajowców - cztery razy więcej niż w roku 2005, gdy startował program "Study in Poland". Ale współczynnik umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego (ok. 2,7 procent) jest wciąż jednym z niższych na świecie.

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację "Perspektywy" wynika, że w 2020 roku potrzebnych jest w Polsce, dla prawidłowego rozwoju szkolnictwa wyższego, co najmniej 100 000 studentów obcokrajowców. Osiągnięcie tego celu wymaga skoordynowania wysiłków wszystkich partnerów umiędzynarodowienia: zainteresowanych resortów, uczelni i organizacji pozarządowych wspierających szkolnictwo wyższe.

Konferencja w Lublinie poświęcona będzie aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskich uczelni, rozwojowi mobilności studentów i pracowników naukowych, a także promocji potencjału intelektualnego miast i regionów.

W konferencji weźmie udział prawie 200 osób z 75 polskich uczelni, w tym ponad 40 rektorów i prorektorów. Największą grupą uczestników będą dyrektorzy biur współpracy międzynarodowej i biur promocji uczelni.

Główne sesje konferencji poświęcone będą: tworzeniu instytucjonalnego wsparcia dla umiędzynarodowienia (Agencja Wymiany Akademickiej), kształceniu studentów ze Wschodu, nowym trendom w zagranicznej promocji uczelni, koordynacji działań z partnerami umiędzynarodowienia (MSZ, MSW, MG, PAIIiZ, POT), internacjonalizacji badań naukowych oraz wykorzystaniu potencjału akademickiego miast (Panel Prezydentów Miast).

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Hans de Wit, światowej sławy ekspert w zakresie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Na czele Rady Programowej konferencji stoi prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Podczas konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu INTERSTUDENT 2014 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Program konferencji: www.studyinpoland.pl/konferencja2015

22 stycznia o godz. 9.00 odbędzie się na UMCS konferencja prasowa nt. studentów zagranicznych w Polsce.

KONTAKT:

Anna Wdowińska

tel. kom. 609 999 514

e-mail: a.wdowinska@perspektywy.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.01.2015, 18:22
Źródło informacji Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ