Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Kongres 590: rozwój małego atomu wymaga dostosowania przepisów do specyfiki SMR

26.06.2023, 11:27aktualizacja: 26.06.2023, 12:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Potrzebna jest aktualizacja prawa, która pozwoli uwzględnić specyfikę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych - red.) i umożliwić szybkie zastosowanie tej technologii w Polsce - powiedział Dawid Jackiewicz, wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy podczas VIII edycji Kongresu 590. Jego zdaniem rozwój tzw. małego atomu to ogromna szansa dla Polski, ale „nie możemy popełnić błędów, takich jak przy gazie łupkowym”.

Wiceprezes ORLEN Synthos Green Energy, czyli spółki, która będzie budować w Polsce reaktory jądrowe BWRX-300 projektu GE Hitachi, podkreślił, że w ciągu roku swojej działalności OSGE udało się wskazać siedem pierwszych lokalizacji, w których powstaną SMR-y.

„Zdołaliśmy już wystąpić z wnioskiem o decyzje zasadnicze dla sześciu z siedmiu tych lokalizacji, co oznacza, że rozpoczęliśmy proces pozyskiwania wszystkich potrzebnych zgód i pozwoleń, bez których nie jesteśmy w stanie realizować tych inwestycji” - mówił Jackiewicz.

Wiceprezes dodał, że niebawem spółka rozpocznie prace na potencjalnych obszarach w zakresie monitorowania środowiska, badań sejsmicznych, hydrologicznych i hydrogeologicznych.

„W tym samym czasie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami i przyszłymi odbiorcami energii elektrycznej czy też cieplnej, a zatem budujemy sojusze biznesowe, które pozwolą sfinansować ten potężny i bardzo kosztowny projekt inwestycyjny” - wyjaśniał Jackiewicz.

Zapytany o największe bariery związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce, wiceszef ORLEN Synthos Green Energy wskazał m.in. brak kadr i odpowiednich przepisów regulujących funkcjonowanie małych elektrowni jądrowych.

„Już za kilka lat będziemy potrzebowali wykształconych, doświadczonych oraz posiadających odpowiednie uprawnienia energetyków jądrowych i operatorów do naszych elektrowni. (…) Wyzwaniem jest też kwestia regulacji prawnych, które muszą być dostosowane do potrzeb małej energetyki jądrowej” - mówił Jackiewicz.

Jego zdaniem ważne będzie także przekonanie lokalnych społeczności, że w związku z budową i pracą elektrowni nic im nie zagraża, a powstanie małego reaktora jądrowego przyniesie konkretne korzyści w postaci m.in. taniego ciepła i prądu, a także nowych miejsc pracy.

Jednocześnie wiceprezes przestrzegł przez barierami administracyjnymi.

„Nie stać nas na to, abyśmy popełnili podobny błąd, do tego, który powstał w przypadku technologii gazu łupkowego. Dziś przedłużanie procesu decyzyjnego, analiz związanych z dostosowaniem prawa jest stratą wielkiej szansy, która stoi przed polską gospodarką. Musimy skorzystać z tej drogi i nie powtarzać błędów popełnionych przy gazie łupkowym - podkreślił.

Kamil Adamczyk z Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwrócił uwagę na niedawno rozpoczęte kolejne prace legislacyjne w zakresie dostosowania przepisów do specyfiki małych reaktorów jądrowych.

Przypomniał także o przyjętej 13 kwietnia br. nowelizacji tzw. specustawy jądrowej, która wprowadziła daleko idące zmiany w procesie licencjonowania elektrowni jądrowych.

Z uwagi na zasadę neutralności technologicznej wszystkie zmiany przewidziane w tej ustawie mają zastosowanie zarówno wobec wielkoskalowych elektrowni jądrowych, jak i tych działających z wykorzystaniem technologii małych reaktorów jądrowych - zaznaczył Adamczyk.

Ekspert dodał, że podstawowym celem tej ustawy jest usprawnienie każdego etapu procesu inwestycyjno-budowlanego związanego z budową elektrowni jądrowych, począwszy od badań środowiskowych, przez badania lokalizacyjne, prace przygotowawcze, po budowę i rozruch elektrowni.

„Dzięki tej ustawie o ok. 12 miesięcy, w porównaniu do poprzedniego stanu prawnego, ulegnie skróceniu czas niezbędny do uzyskania decyzji i pozwoleń administracyjnych na budowę i eksploatację elektrowni jądrowych” - podkreślił Adamczyk dodając, że wszystkie te usprawnienia będą miały zastosowanie również dla inwestycji w SMR-y.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 26.06.2023, 11:27
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ