Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- KPRM informuje:
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby pod zarzutem popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym i innych. Czynności realizowano w dniu 1 czerwca 2017 roku. Śledztwo dotyczące działania na szkodę spółki KGHM Polska Miedź S.A. prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.
Zarzut popełnienia przestępstw korupcyjnych dotyczy udzielenia korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcje publiczne w Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie w zamian za pośrednictwo w załatwieniu wpisów do indeksu dla potrzeb kontynuacji studiów doktoranckich i dokonania wpisu pozytywnych ocen w rubrykach „zaliczenie” i „egzamin”. Zarzut udzielenia korzyści przedstawiono Jackowi K., natomiast zarzuty jej przyjęcia przedstawiono podejrzanym Markowi D. oraz Wiesławowi W. Jackowi K. oprócz zarzutu popełnienia przestępstwa korupcyjnego, przedstawiono również zarzuty popełnienia przestępstwa z Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi polegającego na ujawnieniu poufnych informacji oraz nakłaniania funkcjonariuszy policji do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji prawnie chronionych.
Obecnie wykonywane są czynności procesowe z udziałem podejrzanych.
Śledztwo zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem, skierowanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniosek o wszczęcie śledztwa ws. nieprawidłowości przy zakupie przez KGHM kanadyjskiej spółki będącej właścicielem złóż metali w Chile. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zarządzające KGHM Polska Miedź S.A dotyczyło okresu od grudnia 2010 r. do marca 2012 r. W toku prowadzonych czynności analitycznych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we Wrocławiu zgromadziła materiał wskazujący na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa w związku z zakupem kanadyjskiej spółki, będącej właścicielem złoża metali w Chile. Dokumenty wskazują na szereg zaniechań po stronie KGHM, w wyniku których spółka podpisała niekorzystną umowę.
W toku śledztwa, w grudniu 2016 r., czterem innym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu KGHM Polska Miedź S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez wprowadzenie w błąd co do parametrów instalacji do pirometalurgicznej eliminacji węgla z koncentratu miedzi, co spowodowało szkodę w mieniu pokrzywdzonej spółki odpowiadające co najmniej wielkości utraconych korzyści w wysokości nie mniejszej niż 33.000.000 zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.06.2017, 16:54 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |