Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:
Już wiosną pierwsza polska misja technologiczno-naukowa "Ignis" wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Premier Donald Tusk spotkał się z członkami załogi misji AX-4, która przez 16 dni będzie prowadzić badania na orbicie. Szef rządu podkreślił strategiczne znaczenie ekspedycji dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Spotkanie z astronautami było również okazją do omówienia rosnącej roli Polski w eksploracji kosmosu.
Polska w kosmicznym wyścigu
Premier Donald Tusk zaznaczył, że Polska nie chce być jedynie obserwatorem globalnego wyścigu kosmicznego, ale jego aktywnym uczestnikiem.
"Kosmos to już nie jest tylko gra wyobraźni. To staje się przestrzenią, w której także polskie ambicje będą obecne. Znamy wszyscy to powiedzenie +the sky is the limit+. Dzisiaj możemy powiedzieć +the sky is not the limit+ - dla Was i dla naszych polskich ambicji" - powiedział podczas spotkania z astronautami Premier Donald Tusk.
Lot pierwszego polskiego astronauty w XXI wieku i drugiego w ogóle stanowi zwieńczenie pierwszego etapu rozwoju polskiej działalności w kosmosie.
Znaczenie polskiej misji kosmicznej
Realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz firmą Axiom Space misja "Ignis" jest polską częścią misji AX-4. Udział Polski w tym przedsięwzięciu to kolejny krok w budowaniu naszego potencjału kosmicznego. W jej ramach przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów naukowych, mających znaczenie dla rozwoju medycyny, biologii, technologii kosmicznych, ale i sztucznej inteligencji.
"Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się w kosmosie" - wskazał Premier Donald Tusk.
Eksperymenty prowadzone na orbicie mogą realnie wspierać i uzupełniać te realizowane na ziemi. Wśród zaplanowanych w ramach misji znajdują się badania nad wpływem mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka, rozwój czujników promieniowania kosmicznego czy stabilność nanomateriałów w warunkach kosmicznych.
Polski astronauta na pokładzie AX-4
Jednym z członków załogi misji AX-4 jest Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie on drugim Polakiem w historii lotów kosmicznych i pierwszym, który spędzi czas na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wraz z nim wyruszą Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu i Shubhanshu Shukla z Indii.
"Jestem bardzo dumny z tego symbolicznego wymiaru, że jest z nami szefowa misji - Amerykanka i jeden z uczestników - Węgier. Dla Polaków to są narody chyba najbliższe naszym sercom, niezależnie od polityki" - stwierdził Donald Tusk.
Polak został wybrany do rezerwy astronautów ESA w 2022 roku. Specjalizuje się w inżynierii kosmicznej i systemach odpornych na promieniowanie kosmiczne. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabierze ze sobą pamiątki związane z Polską i naszymi rodakami, a także tradycyjne polskie pierogi.
"Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem, że mogę tutaj być i zabrać polską flagę ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jedna z nich to ta, którą w 1978 roku miał ze sobą generał Hermaszewski, więc jest to kontynuacja tego lotu symbolu. Razem z całą Europą budujemy technologie i pracujemy po to, żeby przywieźć nowe usługi oraz rozwiązania dla ludzi na Ziemi. Myślę, że to jest dopiero początek i nie mogę się doczekać kolejnych kroków" - powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Jego udział w misji to efekt wieloletnich przygotowań oraz doświadczenia zdobytego w międzynarodowych instytucjach badawczych, ale także symbol rosnącej roli Polski w globalnej eksploracji kosmosu.
Rządowe wsparcie dla badań kosmicznych
Premier Donald Tusk podkreślił, że rząd konsekwentnie inwestuje w rozwój sektora, wspierając zarówno duże projekty badawcze, jak i krajowe przedsiębiorstwa zajmujące się technologiami kosmicznymi.
"Kilka tygodni temu informowaliśmy z szefową Europejskiego Banku Inwestycyjnego o 300 milionach euro, które będą zainwestowane w polski program satelitarny. Polska jest bardzo zaangażowana we własny program kosmiczny, ale także w międzynarodowe inicjatywy, takie jak misja +Ignis+" - zaznaczył szef rządu.
Polska musi aktywnie uczestniczyć w globalnym rozwoju sektora kosmicznego, nie tylko jako odbiorca technologii, ale również jako ich twórca.
"Nasz rząd poważnie traktuje potencjał, według którego rozwija się sektor kosmiczny w Polsce. Transfer technologii, to, co możemy uzyskać, to dla naszej gospodarki wyznacznik" - zauważył Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.
W ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła swoje zaangażowanie w sektor kosmiczny. Znajdujemy się na siódmym miejscu państw, które inwestują najwięcej środków w tym obszarze. Tylko w 2025 r. nasza składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej wyniosła ok. 140 mln zł (33,5 mln euro) w ramach programów obowiązkowych oraz 672 mln zł (160 mln euro) na programy opcjonalne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bch/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.02.2025, 17:01 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |