Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Służby są w wysokiej gotowości i dyspozycji – specjalna odprawa we Wrocławiu (komunikat)

13.09.2024, 12:59aktualizacja: 13.09.2024, 14:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Lokalne podtopienia i powodzie błyskawiczne to scenariusz, przed którym ostrzegają meteorolodzy. W związku z tym zagrożeniem Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie ze służbami we Wrocławiu. Państwo działa wyprzedzająco, a służby zabezpieczają miejsca najbardziej zagrożone przez intensywne opady. Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, a także żołnierze Wojska Polskiego m.in. WOT pozostają w pełnej gotowości do działań prewencyjnych i interwencyjnych.

Przygotowania do intensywnych opadów deszczu:

Ulewne opady deszczu są spowodowane niżem genueńskim. Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia (najwyższego) zostało wydane dla czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego w dniach 11-16 września.

"Nie ma dzisiaj powodu do paniki, ale jest powód, żeby być w pełni zmobilizowanym, aby w tych miejscach gdzie może wystąpić jakiś dramat, żeby wszyscy mogli liczyć na możliwie szybką i skuteczną pomoc" - mówił Premier na konferencji prasowej po odprawie ze służbami.

Zbiorniki retencyjne są gotowe, aby przyjąć znaczne ilości wody. Przygotowane są także obiekty hydrotechniczne. W większości zbiorników retencyjnych są bardzo duże rezerwy.

"Nasza infrastruktura zda ten egzamin o wiele lepiej niż w przeszłości. Służby i ludzie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo są na nim skoncentrowani i wiedzą, że najbliższe dni to będzie pełna koncentracja sił 24 godziny na dobę" - mówił szef rządu.

Po 1997 r. powstały liczne inwestycje, które mają chronić przed zagrożeniem przeciwpowodziowym. Są to m.in. zbiorniki wodne czy wały przeciwpowodziowe. Tylko w latach 1998-2015 przeznaczono na ten cel 15 mld zł.

„W latach 2007-2014 ogromne środki zostały skierowane właśnie po to, aby Wrocław był bezpieczny”- mówił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak, który także wziął udział w odprawie.

Służby przygotowały potrzebne worki z piaskiem. Na południe kraju przetransportowano amfibie, czyli pojazdy wojskowe, które mogą być użyte do prowadzenia działań zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Służby w pełnej gotowości:

Od środy (11 września) zwoływane są sztaby kryzysowe na poziomie województw, powiatów i gmin. W czwartek odbyła się narada Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wojewodów, szefów służb i kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzisiaj szef rządu spotkał się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu z szefami służb oraz wojewodami z najbardziej zagrożonych terenów.

"Odebrałem meldunek od wojewodów z obszarów najbardziej zagrożonych: Małopolskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego i Śląska. To obszary, w których można spodziewać się zagrożeń. Służby państwa są w wysokiej gotowości i dyspozycji"- podkreślił Donald Tusk.

Służby mobilizują siły i środki, aby poradzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami. Są przygotowane do działań prewencyjnych i interwencyjnych.

"Zrobiliśmy przegląd wszystkich naszych zasobów w województwach i służbach. Wszyscy jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi"- uspokajał Tomasz Siemoniak.

Wojsko Polskie, w tym Wojska Obrony Terytorialnej pozostają w stałym kontakcie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. W przypadku ewentualnych kryzysów jest gotowe do niesienia pomocy.

"Chciałem podziękować Wojskom Obrony Terytorialnej, Wojsku Polskiemu. Jesteśmy tutaj w stałym kontakcie z Ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i dowódcami" - mówił Prezes Rady Ministrów.

Do dyspozycji jest ponad 125 tysięcy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i członków Ochotniczej Straży Pożarnej. W rezerwie są także funkcjonariusze Policji.

"Dziękuję za pełną koordynację i solidarność między województwami. Jestem zbudowany tym poziomem mobilizacji i gotowości działania. Mówimy tutaj o tysiącach żołnierzy WOT i WP, strażaków i policjantów" - podziękował szef rządu.

Służby są także w kontakcie z władzami Czech i Niemiec.

Apel do mieszkańców:

W najbliższych godzinach powinniśmy wykazywać się rozsądkiem i nie zbliżać do wezbranych rzek. Należy śledzić alerty wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz słuchać poleceń służb.

"Apeluję do wszystkich o szczególną uwagę, jeśli chodzi o komunikaty i dyspozycje służb oraz władz wojewódzkich" - zaznaczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od piątkowego popołudnia do niedzieli sumy opadów mogą sięgać nawet 150 litrów na metr kwadratowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ klem/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.09.2024, 12:59
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ