Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa, Krzysztof Gawkowski, informuje o utrzymującym się dużym poziomie ryzyka wystąpienia incydentów w polskiej cyberprzestrzeni. Do najbardziej destrukcyjnych ataków należą ataki ransomware prowadzące do wycieków danych. Jednym z najnowszych przypadków, jest cyberatak dokonany wobec firmy EUROCERT Sp. z o.o. - dostawcę kwalifikowanych i niekwalifikowanych usług zaufania.
Wyciek danych po ataku na firmę EUROCERT Sp. z o.o.:
W ramach posiedzenia Połączonego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa ustalono, że wykradzione dane mogą obejmować:
- dane osobowe, - zawarte umowy, - informacje o realizowanych przedsięwzięciach, - dane dostępowe, - inne wrażliwe informacje.
Trwa analiza, która jest prowadzona przez CSIRT NASK. Współpracują z nimi Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, inne krajowe CSIRT-y oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Celem podsumowania wyników przedmiotowej analizy oraz podjęcia dalszych działań naprawczych zwołane zostało posiedzenie Zespołu do spraw Incydentów Krytycznych.
Zalecenia Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa:
Aby zminimalizować skutki ataku i zapobiec dalszym zagrożeniom, Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa rekomenduje następujące działania:
1. Przegląd infrastruktury.
Należy przeanalizować dane przetwarzane oraz rozwiązania udostępniane przez EUROCERT, aby zidentyfikować możliwe cyberataki na obecnych i byłych kontrahentów.
2. Zablokowanie zdalnego dostępu i powiązań infrastruktury IT z EUROCERT.
Ważne jest, aby uniemożliwić potencjalny nieuprawniony dostęp do własnej infrastruktury.
3. Analiza logów od dnia 1 listopada 2024 r.
Należy sprawdzić logi systemowe, aby wykryć możliwe przypadki nieuprawnionego użycia powiązań międzysystemowych czy kont serwisowych.
4. Zmiana poświadczeń do wszystkich kont i systemów związanych z EUROCERT.
Trzeba zaktualizować wszystkie dane logowania.
5. Wdrożenie dwuskładnikowego uwierzytelniania dla kont zewnętrznych.
Należy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w postaci dwuskładnikowego uwierzytelniania.
6. Monitorowanie kampanii socjotechnicznych, które wykorzystują wizerunek EUROCERT.
Zaleca się wzmożoną czujność wobec prób wyłudzania informacji, które mogą wykorzystywać nazwę firmy w tym podszywające się pod informację o wycieku danych.
7. Przeprowadzenie analizy ryzyka korzystania z podpisów kwalifikowanych oraz pieczęci dostarczanych przez EUROCERT.
Należy przeanalizować możliwość nieuprawnionego wykorzystania usług zaufania dostarczonych przez EUROCERT oraz nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych posiadanych przez EUROCERT, w szczególności w podmiotach administracji publicznej.
8. Zgłaszanie incydentów do odpowiednich zespołów CSIRT.
Każdy podejrzany incydent powinien być bezzwłocznie zgłoszony do odpowiedniego CSIRT-u.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa:
Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa zwraca również uwagę na kluczowe działania prewencyjne, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych incydentów.
Wśród nich zaleca się:
- Stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie, szczególnie dla kont serwisowych.
- Regularnie aktualizować oprogramowanie, zwłaszcza w systemach związanych z dostępem do Internetu.
Te zalecenia są również przydatne w przypadku podobnych incydentów w innych podmiotach, z którymi współpracujemy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wbr/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.01.2025, 14:00 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |