Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
1 stycznia 2025 roku Polska obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE i będzie przewodniczyć większości posiedzeń Rady UE, komitetów i grup roboczych. Prezydencja reprezentuje Radę UE w kontaktach z pozostałymi instytucjami UE, negocjuje akty prawne z Parlamentem Europejskim i współpracuje z Komisją Europejską. Przedstawiając program prac przyszłej prezydencji, wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak powiedział, że tę zaszczytną rolę Polska będzie pełnić w niełatwych czasach, w których dobre współdziałanie państw członkowskich UE jest szczególnie istotne.
— Unia Europejska stoi dziś przed szeregiem poważnych wyzwań, takich jak agresja Rosji na Ukrainę, rosnące napięcia geopolityczne i zagrożenia hybrydowe. W tych okolicznościach potrzeba zapewnienia wszechstronnego bezpieczeństwa rośnie. To z tego powodu nadrzędnym priorytetem polskiej prezydencji będzie właśnie bezpieczeństwo w wielu wymiarach. W obszarze transportu zamierzamy realizować ten cel koncentrując się na kwestii odporności transportu. Uważamy, że transport odporny to także transport konkurencyjny — mówił wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.
Podczas Rady ministrowie omówili wyzwania stojące przed branżą motoryzacyjną. Sytuacja przemysłu motoryzacyjnego i sektora transportu drogowego jest złożona w związku z wyzwaniami zielonej transformacji. Rada przeprowadziła także debatę orientacyjną na temat praw pasażerów linii lotniczych.
Oceniam, że jest obecnie potencjał do aktualizacji przepisów, które nie zmieniły się od lat i wymagają zrewidowania. Ta sytuacja działa na niekorzyść zarówno pasażerów, którzy są zdezorientowani co do swoich praw, jak również rynku lotniczego, który przez lata znacznie ewaluował – mówił wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.
Posiedzenie unijnej Rady ds. transportu (TTE) w Brukseli było ostatnią formalną sesją przed objęciem prezydencji w Radzie przez Polskę.
Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. W 2025 r., tak jak za pierwszym razem, tzw. trio prezydencji tworzyć będzie wspólnie z Danią i Cyprem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.12.2024, 11:31 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |