Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach akcji uczniowie i uczennice przeprowadzają działania profrekwencyjne, debaty oraz lekcje o tematyce wyborczej i kompetencjach Prezydenta RP, a następnie organizują szkolne wybory, w których głosują na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych.
W tym roku, w czwartek 30 kwietnia, 300 000 uczniów w 1 500 szkołach będzie głosować na kandydatów, na których dorośli oddadzą głos 10 maja.
Organizatorzy wskazują, że każdy młody człowiek, również niepełnoletni, powinien mieć szansę wypowiedzenia się w sprawach publicznych, w zakresie tego kto i w jaki sposób powinien nas reprezentować. Młodzi ludzie powinni mieć prawo zabierania głosu w sprawach publicznych, także w okresie kampanii wyborczej. Założenie, że młody człowiek nie będzie interesował się polityką i nie będzie głosował do ukończenia 18. roku życia, a potem nagle stanie się zainteresowanym polityką, świadomym, aktywnym i głosującym obywatelem, jest złudne. Na głosowanie w wyborach można patrzeć jak na nawyk, który wyrabia się poprzez samo w nim uczestnictwo, a to umożliwia właśnie akcja „Młodzi głosują”.
"Celem akcji 'Młodzi głosują' jest zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności obywatelskiej, gdy jeszcze wielu z nich chce ją podejmować. Aby nie zostać biernym dorosłym, trzeba doświadczyć własnej aktywności obywatelskiej już w młodości" - mówi dr Jacek Strzemieczny, prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Wyniki młodzieżowych wyborów poznamy 10 maja po zamknięciu lokali w wyborach powszechnych. Są one publikowane po zakończeniu głosowania powszechnego ze względu na zachowanie neutralności politycznej i edukacyjny charakter programu. Relacje z bieżących działań poszczególnych szkół oraz wyniki wyborów publikowane są na platformie: www.mlodzi.ceo.org.pl.
Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Grupą Etendard Sp. z o.o. uruchomiło również internetową aplikację: www.latarnikwyborczy.pl, która umożliwia porównanie własnych poglądów z deklaracjami wszystkich kandydatów na prezydenta. Aplikacja składa się z 20 stwierdzeń dotyczących kluczowych tematów obecnych w debacie publicznej dotyczących polityki, spraw społecznych oraz gospodarki i pomaga w świadomym podjęciu decyzji na kogo głosować.
Kontakt do organizatorów:
Marek Konieczny
Koordynator programu "Młodzi głosują"
tel. (22) 825 05 50 wew. 110
e-mail: marek.konieczny@ceo.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.04.2015, 16:46 |
Źródło informacji | Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ