Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czwartek 8 września br. wyznaczył gen. bryg. Adama Joksa na szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Polecił również Dowódcy Generalnemu RSZ wyznaczenie jako czasowo pełniących obowiązki: Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych - gen. bryg. Wojciecha Marchwicę; dowódcę jednostki wojskowej GROM - ppłk. Roberta Kopackiego.
# # #
Generał brygady Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie). W roku 1986 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. T. Kościuszki we Wrocławiu, które ukończył z wyróżnieniem w 1990 roku. Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 13 pułku zmechanizowanym w Kożuchowie. Następnie był dowódcą plutonu szkolnego w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim. W tym czasie ukończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej. Po ukończeniu kursów dowódców plutonu i kompanii w Bundeswehrze w Szkole Wojsk Pancernych w Munster (w latach 1993-1994) został dowódcą kompanii szkolnej w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych.
W roku 1997 rozpoczął studia dowódczo-sztabowe w Akademii Obrony Narodowej, a po ich ukończeniu (1999 r.) wyznaczony został na stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2002 roku objął obowiązki na stanowisku specjalisty w Zarządzie Operacji Lądowych G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. W latach 2003-2004 ukończył studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego. W 2004 roku, został skierowany do służby w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku, jako zastępca szefa Oddziału G-9 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W sierpniu 2004 roku, w czasie służby w Iraku, został awansowany do stopnia podpułkownika.
W roku 2006 płk Adam Joks został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach. Po ukończeniu w roku 2007 Zaawansowanych Studiów Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch–Partenkirchen (Niemcy) został wyznaczony na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Operacji Lądowych G-3 DWLąd. 2 grudnia 2007 roku został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. W roku 2010, w ramach wyróżnienia, płk Adam Joks został skierowany na studia polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Po powrocie ze studiów ponownie objął obowiązki w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. Jednocześnie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe na studiach doktoranckich w AON na wydziale bezpieczeństwa narodowego.
10 grudnia 2012 roku płk dypl. Adam Joks objął stanowisko dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Od 19 października 2015 r. generał brygady Adam Joks pozostawał na stanowisku Dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG.
# # #
Gen. bryg. Wojciech Marchwica ur. 23 czerwca 1966 roku w Rzeszowie, stanowisko Szefa Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zajmuje od 11 marca 2016 roku.
Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej, w której uzyskał tytuł oficera dyplomowanego oraz ukończył podyplomowe studia operacyjno-strategiczne, a także Narodowego Uniwersytetu Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie, gdzie odbył podyplomowe studia polityki obronnej.
Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1990 roku gen. bryg. Wojciech Marchwica pełnił służbę w 5 pułku strzelców podhalańskich na stanowisku dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii. W roku 1993 został dowódcą 21 kompanii rozpoznawczej, a w latach 1994-2001 związany był z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, w której zajmował stanowiska oficera, kierownika i szefa sekcji rozpoznawczej. Od 2002 roku dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych i uczestniczył w misjach w Kosowie i Iraku na stanowiskach dowódcy batalionu. W roku 2006 został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu, a w 2010 na stanowisko zastępcy dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Po czterech latach został Szefem Dyżurnej Służby Operacyjnej - Zastępcą Szefa Połączonego Centrum Operacyjnego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W tym czasie dowodził też zgrupowaniem, a następnie Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Kolejne stanowiska, na których pełnił służbę gen. bryg. Wojciech Marchwica to Szef Oddziału Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ oraz Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.
# # #
Ppłk Robert Kopacki ur. 9 lutego 1967 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Oficer jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej, w której uzyskał tytuł oficera dyplomowanego oraz ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego.
Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1991 roku ppłk Robert Kopacki pełnił służbę w 6 batalionie desantowo-szturmowym na stanowisku dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii szturmowej. W latach 2000-2008 zajmował stanowiska oficera i szefa sekcji operacyjnej sztabu 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. W roku 2008 został wyznaczony na stanowisko służbowe szefa wydziału operacyjnego. W latach 2010-2011 związany był z Dowództwem Wojsk Specjalnych. Oficer w 2004 roku pełnił służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.09.2016, 21:28 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |