Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MR: znamy już szkoły, które wezmą udział w projekcie „Szkoła dla innowatora” (komunikat)

15.01.2020, 21:20aktualizacja: 15.01.2020, 21:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MR informuje:

Zakończyła się rekrutacja szkół do pilotażowego projektu „Szkoła dla innowatora”. W wybranych 20 szkołach wypracowane będą rozwiązania służące kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji proinnowacyjnych u dzieci. Owocem pilotażu będą rekomendacje dotyczące proinnowacyjnych kompetencji dla całego systemu oświaty. Działania projektowe w szkołach będą trwały od lutego 2020 roku do lutego 2022 roku. Inicjatorami projektu jest Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W programie „Szkoła dla innowatora” w każdej z wybranych placówek eksperci będą pracowali z jedną siódmą klasą oraz jej nauczycielami i dyrekcją. Wsparcie otrzymane w projekcie pozwoli na przeprowadzenie z uczniami intensywnego programu rozwijającego kompetencje proinnowacyjne, który w przyszłości może być rozszerzany na kolejne klasy. Rekrutację szkół przeprowadziło Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzialne za wdrożenie projektu. Rekrutacja rozpoczęła się 3 grudnia 2019 roku i składała się z kilku etapów. W pierwszym szkoły zgłaszały się poprzez wypełnienie formularza on-line. Zgłoszenia były następnie weryfikowane pod kątem spełniania wymogów formalnych oraz oceniane niezależnie przez dwóch ekspertów. W ten sposób z 402 zgłoszeń, wyłoniono 373 spełniające wymogi formalne, a następnie na podstawie sumy ocen ekspertów wybrano 67 szkół, które przeszły do drugiego etapu. W drugim etapie przeprowadzono rozmowy z dyrektorami oraz wybranymi nauczycielami. Miały one na celu poznanie motywacji kadry pedagogicznej do udziału w projekcie oraz wizję danej szkoły jako przyszłej “szkoły dla innowatora”.

Jeżeli chcemy stworzyć w Polsce wysoką kulturę innowacyjności, to droga ku temu zaczyna się już na etapie szkoły podstawowej, bo to właśnie w niej dzieci powinny spotkać się z podejściem otwartym na kreatywne i innowacyjne myślenie. Dlatego w otwartym procesie wybraliśmy szkoły, które staną się laboratorium nowoczesnego nauczania. Nauczania, które stawia na wzmacnianie u dzieci tych kompetencji, które są bardzo potrzebne w współczesnym świecie – zaznacz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wybierając 20 szkół, które znalazły się na ostatecznej liście, kierowano się przebiegiem tych rozmów. Uwzględniono także konieczność zapewnienia zróżnicowania szkół według województw, liczby uczniów, wielkości miejscowości i posiadanego doświadczenia.

Lista zakwalifikowanych szkół poniżej:

- Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu,

- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rogolinie,

- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie,

- Szkoła Podstawowa nr 58 im. J. Kukuczki w Poznaniu,

- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Kamienicy,

- Szkoła Podstawowa nr 21 im. Armii Krajowej w Rzeszowie,

- Szkoła Podstawowa nr 162 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Łodzi,

- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej,

- Szkoła Podstawowa nr 157 im. Adama Mickiewicza w Warszawie,

- Szkoła Podstawowa nr 51 im. L. Zamenhofa w Białymstoku,

- Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie,

- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim,

- Zespół Edukacyjny w Podmoklach Małych,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu,

- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Józefa Piłsudskiego w Elblągu,

- Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Zadrożu,

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza w Łasku,

- Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Owińskach,

Lista szkół wpisanych na listę rezerwową:

- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kruszu,

- Publiczna Szkoła Podstawowa w Warszawicach,

- Szkoła Podstawowa im. Ks. J. Popiełuszko w Stasikówce,

- Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach,

- Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.01.2020, 21:20
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ