Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Nie chcemy nic narzucać rolnikom (komunikat)

09.01.2025, 11:26aktualizacja: 09.01.2025, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"Nie chcemy nic narzucać rolnikom, ale zamierzamy wzmocnić pozycję rolnika, a dzisiejsze trzy tematy bardzo się ze sobą wiążą" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Wczoraj odbyły się dwa spotkania – z przedstawicielami związków, samorządu i organizacji rolniczych oraz z posłami i senatorami – których tematami były: definicja aktywnego rolnika, ustawa o dzierżawie i ochrona funkcji produkcyjnych wsi. "Podjęliśmy trzy bardzo trudne tematy, sprawy które nie były podejmowane od lat" – dodał minister.

Definicja aktywnego rolnika

"Dyskusja o definicji aktywnego rolnika trwa od dłuższego czasu, jednak teraz, oprócz wymiany poglądów trwa przygotowywanie w MRiRW propozycji konkretnych rozwiązań" – powiedział minister Czesław Siekierski.

Planowane jest m.in. ustanowienie kryteriów pozwalających na automatyczne uznanie rolników je spełniających za aktywnych zawodowo.

Ustawa o dzierżawie

"Przygotowaliśmy projekt ustawy o dzierżawie" – poinformował szef resortu rolnictwa.

Proponowane zmiany uregulują sposób zawierania umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, a także kwestie następstwa prawnego i sposób rozwiązywania takiej umowy.

Minister Siekierski podkreślił, że zgodnie z założeniami projektu ustawy na nowych zasadach dzierżaw ma nikt nie stracić. Osoba przekazująca ziemię innej osobie do dzierżawy będzie mogła dalej korzystać z systemu KRUS i innych. Natomiast ci, którzy będą tę ziemię uprawiać, będą mogli otrzymywać m.in. dopłaty do paliwa do tej ziemi, z ekoschematów czy z innych form wsparcia, które są związane z prowadzoną przez nich produkcją.

Ochrona produkcji rolnej na terenach wiejskich

"Sprawy związane z pozycją rolnika, z możliwością prowadzenia produkcji rolniczej w sposób niezakłócony, także zamierzamy uregulować ustawowo" – zapowiedział minister Siekierski.

Przygotowywane propozycje uregulowań legislacyjnych polegają na zmianie prawa w taki sposób, aby skutecznie chroniło ono producentów oraz produkcję rolną na terenach wiejskich w przypadku konfliktów. Nad takimi rozwiązaniami pracuje powołany już zespół roboczy.

Rolnicy produkują dla nas, dla konsumentów, muszą mieć stworzone odpowiednie warunki i zapewnioną stabilizację. Szef resortu rolnictwa stwierdził, że jest to wyjątkowo trudna sytuacja, gdy nie ma akceptacji tych, którzy mieszkają na wsi, a dopiero co na nią przybyli, dla prowadzonej tam produkcji rolnej.

"Jeśli ktoś sprowadza się na wieś, to musi mieć świadomość, że jest tam prowadzona produkcja rolna. Co za tym idzie, jeżdżą tam ciągniki, opryski są często prowadzone w godzinach wieczornych czy wczesnoporannych, jest wywożony obornik, są żniwa w środku nocy, można także usłyszeć odgłosy zwierząt" – powiedział minister Siekierski.

"Rolnicy produkują żywność dla nas, dla konsumentów, za co powinniśmy im być wdzięczni" – dodał szef resortu rolnictwa.

Seria spotkań konsultacyjnych

Dzisiejsze spotkania to kolejne z serii spotkań konsultacyjnych MRiRW. Celem szerokich rozmów z rolnikami i przedstawicielami wszystkich środowisk związanych z rolnictwem i rozwojem wsi jest wypracowanie rozwiązań, które w wystarczającym stopniu będą ukierunkowywać tworzenie warunków rozwojowych dla osób faktycznie wykonujących działalność rolniczą i wspierających rozwój polskiej wsi.

"Nasze propozycje wprowadzają pewne zmiany w dotychczasowym systemie. Stąd rozumiem niektóre obawy i emocjonalne wypowiedzi, ale to jest dopiero rozpoczęcie procesu konsultacyjnego" – podkreślił po spotkaniu minister Czesław Siekierski.

"Osiągnięcie porozumienia wymaga czasu, czasem miesięcy" – dodał szef resortu rolnictwa.

"W następny poniedziałek będziemy rozmawiać z przedstawicielami nauki, doradztwa oraz instytucji podległych" – poinformował minister Siekierski.

Minister zapowiedział, że jest także zaplanowane kolejne spotkanie, w szerszym gronie, z udziałem uczestników protestów.

"Wiosną 2024 r. odbyły się dwa takie spotkania w Centrum Dialogu Społecznego. Teraz chcemy to powtórzyć, aby udział przedstawicieli różnych środowisk rolniczych, w tym przedstawicieli rolników uczestniczących w protestach, był jak najszerszy. Następnie odbędzie się dyskusja, rozmowa na szczeblach wszystkich regionów" – poinformował szef resortu rolnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.01.2025, 11:26
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ