Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w sprawie rolniczych protestów organizowanych w dniu 03 stycznia 2025 r.
Protestujący rolnicy sformułowali wcześniej pięć głównych żądań. Przedstawione przez rolników oczekiwania wymagają merytorycznego odniesienia i oceny tego co zostało już zrealizowane.
Część z nich była już podnoszona podczas protestów rolników, które miały miejsce pod koniec 2023 roku i na początku 2024 r.
Do tych zgłaszanych wcześniej żądań, doszło jedno dotyczące sprzeciwu wobec umowy handlowej UE-Mercosur.
1. Stop dla umowy UE-Mercosur
Pierwsze STOP dla tej kontrowersyjnej umowy powiedziało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwracając uwagę przede wszystkim na pogorszenia zasad konkurencyjności polskich i europejskich rolników. Dziś mamy jednoznaczny sprzeciw całego polskiego rządu, który jasno opowiedział się przeciwko zawarciu umowy z Mercosur w kwestiach dotyczących rolnictwa.
Nadal z Francją oraz innymi krajami staramy się zbudować mniejszość blokującą tę umowę. Jednak będzie bardzo trudno to osiągnąć, bez odpowiedniego zaangażowania krajów członkowskich.
Ponadto Polska na forum UE cały czas wnioskuje, aby w stosunkach handlowych z krajami trzecimi wprowadzić instrumenty ochrony rynku wewnętrznego oraz kontroli przestrzegania równie wysokich standardów w zakresie wymagań co do metod wytwarzania produktów importowanych.
2. Stop napływowi towarów rolnych z Ukrainy
To się już w dużej mierze dokonało. Zatrzymaliśmy niekontrolowany import towarów i zbóż oraz kontrolujemy i monitorujemy na bieżąco sytuację na wschodniej granicy – służą temu handlowe ograniczenia ATM tzw. hamulce bezpieczeństwa, które zostały przyjęte na nasz wniosek w unijnym rozporządzeniu w czerwcu 2024 r. Uruchomienie tego mechanizmu powoduje przywrócenie ceł UE na import przekraczający poziom bezcłowych kontyngentów taryfowych z Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.
Ponadto podczas naszej prezydencji w Radzie UE chcemy wspólnie z Komisją Europejską wypracować odpowiednie warunki i regulacje wymiany handlowej pomiędzy Unią a Ukrainą po czerwcu 2025 roku. Podejmiemy również dyskusję na temat przyszłego członkostwa Ukrainy w UE. Nie możemy zapominać o tym, że Ukraina jest naszym Mercosur za wschodnią granicą.
3. Stop Zielonemu Ładowi
Na nasz wniosek i poparciu protestujących rolników, zostały wprowadzone przez Komisję Europejską i Parlament Europejski zmiany w Zielonym Ładzie. Bardzo istotne było również zaangażowanie się oraz wsparcie premiera Donalda Tuska
Nieracjonalne zapisy zielonego ładu zostały gruntownie uproszczone i złagodzone zgodnie z postulatami rolników. Dzięki temu:
- wyłączono z kontroli i sankcji warunkowości gospodarstwa do 10 ha (ok. 950 tys. gospodarstw w Polsce),
- zniesiono obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych,
- zmieniono termin utrzymania okrywy glebowej na gruntach ornych,
- wprowadzono możliwość dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.
Wcześniej po interwencjach resortu rolnictwa, Komisja Europejska wycofała się z projektu ograniczającego stosowanie pestycydów.
Ponadto w czasie naszej prezydencji chcemy rozpocząć dalszy przegląd Zielonego Ładu.
4. Stop niszczenia polskich lasów i łowiectwa
Rozumiemy sytuację sektora leśnego. Błędna polityka w zakresie leśnictwa poprzedniego rządu, została zastąpiona nie zawsze racjonalnymi rozwiązaniami oraz decyzjami – takie są opinie rolników, którzy coraz częściej zalesiają i nasadzają słabe użytki rolne.
Uważamy za konieczne wprowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej, która ograniczy szkody dzikiej zwierzyny w produkcji roślinnej, rybołówstwie i ASF.
5. Stop wygaszaniu polskiej gospodarki
W ramach różnych programów oraz instrumentów, MRiRW wspiera przedsiębiorczość na obszarach wiejskich w ramach II filaru WPR czy KPO.
W celu zapewnienia długoterminowej konkurencyjności polskiego rolnictwa MRiRW prowadzimy intensywne działania związane z dywersyfikacją rynków zbytu dla towarów rolno-spożywczych. Działamy na rzecz rozszerzenia rynków zbytu dla naszego eksportu m.in. drobiu i przetworów mlecznych do Chin i innych krajów. Zwiększający się polski eksport towarów rolno-spożywczych przyczynia się do rozwoju całej naszej gospodarki.
Jednym z priorytetowych dla Polski tematów jest zapewnienie równych warunków konkurowania z produkcją rolną pochodząca z krajów, gdzie nie są stosowane równie wysokie wymogi produkcji jak w UE. Obowiązujące w imporcie z krajów trzecich graniczne kontrole żywności, a szczególnie jakości służą zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na polskim i europejskim rynku.
O tych wszystkich sprawach i postulatach chcemy rozmawiać z rolnikami i wspólnie z nimi rozwiązywać je w ramach dialogu, który rozpoczęliśmy rok temu po przejęciu kierownictwa w resorcie rolnictwa.
W najbliższym czasie przewidujemy szereg spotkań o których piszemy na stronie internetowej ministerstwa. 15 stycznia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbędzie się trzecie spotkanie, w którym udział wezmą związki i organizacje rolnicze oraz inicjatorzy dzisiejszego protestu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.01.2025, 14:42 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |