Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Rodzinne sklepy przeciw zmianom w niedzielnym handlu. Handlowcy swoimi obawami podzielili się z Ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk (komunikat)

05.04.2024, 17:04aktualizacja: 08.04.2024, 09:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje:

5 kwietnia 2024 roku Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk spotkała się z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu. Tematem rozmów był handel w niedziele z perspektywy małych i średnich przedsiębiorców.

Polska Izba Handlu to branżowa izba gospodarcza, która zrzesza ok. 30 tys. sklepów, hurtowni, spożywczych, drogeryjnych oraz firmy zajmujące się sprzedażą produktów pierwszej potrzeby. Członkowie PIH to w większości przedsiębiorcy, których działalność opiera się na funkcjonowaniu małych i średnich sklepów. To przede wszystkim biznesy rodzinne, lokalne, dobrze znane z sąsiedztwa, korzystające z dostaw produktów od miejscowych rzemieślników (m.in. piekarzy, masarzy, rolników).

Podczas spotkania przedstawicielki i przedstawiciele PIH zaprezentowali jednoznaczną ocenę wprowadzonego w 2018 r. ograniczenia handlu w niedzielę. - Popieramy utrzymanie obecnie funkcjonujących zasad – zadeklarowała Iwona Rowińska, wiceprezes Izby.

Anna Kulczyk-Szymańska podkreśliła, że mniejsze sklepy muszą mierzyć się z konkurencją dyskontów oraz wysokimi kosztami funkcjonowania. - Przywrócenie pracujących niedziel byłoby równoznaczne z zamknięciem dużej części prowadzonych przez nas placówek. Tego się obawiamy – dodała.

Według Polskiej Izby Handlu zmiany w regulacjach dotyczących handlu w niedzielę wpłyną również negatywnie na inne sektory małego, najczęściej rodzinnego, biznesu. Zamknięcie mniejszych sklepów będzie oznaczać też kłopoty, dla tych, którzy dostarczają do nich wyroby masarskie, pieczywo, warzywa, owoce i inne towary. - Od funkcjonowania małych sklepów zależą również losy lokalnych przedsiębiorców, którzy tworzą łańcuch dostaw – zwrócił uwagę Ireneusz Wróbel. Likwidacja małych placówek to zatem także widmo upadku lokalnych piekarń czy zakładów masarskich.

Zdaniem przedsiębiorców aktualne rozwiązanie dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę jest korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich, najczęściej rodzinnych, firm.

- Bardzo dziękuję za to spotkanie. Wysłuchałam realnych obaw polskich handlowców o przyszłość ich lokalnych, rodzinnych biznesów, obaw o dominację wielkich sieci handlowych, obaw o utrzymanie tysięcy miejsc pracy – powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Ten głos musi być słyszalny w debacie o regulacjach dotyczących niedzielnego handlu i dołożę wszelkich starań, by tak było – podkreśliła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Link do galerii zdjęć: https://bit.ly/MRPIPS_PIH

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maku/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2024, 17:04
Źródło informacji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ