Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: ministrowie Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki otworzyli bramę przyszłego Muzeum Żołnierzy Wyklętych (komunikat)

01.03.2017, 14:26aktualizacja: 01.03.2017, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Sekretarz Stanu Patryk Jaki symbolicznie otworzyli bramę Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, skąd dzisiaj wyjechała ostatnia więźniarka. Na terenie dawnego więzienia, które było miejscem kaźni ofiar komunistycznego terroru, powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Chwała bohaterom

Ministrom towarzyszyła Zofia Pilecka, córka Witolda Pileckiego, zamordowanego w mokotowskim więzieniu. Wśród osób, które jako pierwsze weszły na teren przyszłego muzeum znaleźli się:

- Lidia Eberle-Lwow ps. Lala - narzeczona mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", jeden z ostatnich żołnierzy V Brygady Wileńskiej. Lidia Lwow została w 1950 r. skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności;

- Mieczysław Chojnacki ps. Młodzik – żołnierz Ruchu Obrony Armii Krajowej w obwodzie "Mewa" w pow. sierpeckim. W grudniu 1950 r. został skazany na karę śmierci, która w kwietniu 1951 r. została zamieniona na 15 lat pozbawienia wolności. Z więzienia wyszedł w 1960 r;

- Bożena i Jan Przybyłowscy – dzieci Romualdy i Jana Przybyłowskich, którzy zostali aresztowani przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzeni w więzieniu na Mokotowie za działalność konspiracyjną w 11 Grupie Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Jan Przybyłowski został zamordowany w więzieniu w styczniu 1951 r. Romualda Przybyłowska została skazana na 2 lata pozbawienia wolności. W trakcie swojego aresztowania przy Rakowieckiej urodziła syna Jana.

Hołd ofiarom

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył czerwone róże kobietom-Żołnierzom Niezłomnym, które były więzione w Areszcie.

- Oddajemy dziś hołd ofiarom represji aparatu komunistycznego, który niszczył wartościowych, odważnych Polaków. Chcemy, aby mury tego więzienia mówiły do kolejnych pokoleń Polaków o gehennie tych, którzy zostali okrutnie zamęczeni i zamordowani. Jesteśmy winni im cześć – powiedział dziennikarzom.

Na terenie więzienia można było zwiedzić miasteczko edukacyjne, a w nim stoiska Muzeum, Instytutu Pamięci Narodowej, czy grup rekonstrukcji historycznej. Pod hasłem "Krew za krew" prowadzona jest honorowa zbiórka krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym i weteranom walk poza granicami kraju.

- Stoimy w miejscu dla mnie osobiście bardzo bolesnym – mówiła na dziedzińcu Aresztu Zofia Pilecka. - Ale dzisiaj jest wielkie święto, święto radości. Wcale nie musimy się martwić. Ci, którzy tu zginęli w straszliwych mękach są razem z nami – dodała córka rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wygrali na zawsze

Podczas uroczystości obecny był między innymi Mieczysław Chojnacki ps. Młodzik – żołnierz ruchu oporu Armii Krajowej, który przesiedział kilka miesięcy w celi śmierci aresztu na Mokotowie. Wyrok śmierci zamieniono mu na długoletnie więzienie. Wyszedł na wolność dopiero w 1960 roku.

- Żołnierze Niezłomni po 1945 roku postanowili dalej walczyć o Polskę. To byli najodważniejsi z najodważniejszych, depozytariusze najważniejszych, ponadczasowych i uniwersalnych wartości, takich jak bezwzględne przywiązanie do Ojczyzny. Komuniści chcieli ich wymordować i zniszczyć, w taki sposób, żeby nawet nie było gdzie postawić świeczki po nich. Do dzisiaj nie wiemy, gdzie wielu z nich jest pochowanych – przypominał Sekretarz Stanu Patryk Jaki.

- Komuniści byli przekonani, że wymarzą ich na zawsze z kart historii. III RP też dołożyła do tego rękę. Wszyscy mieli zapomnieć o Żołnierzach Wyklętych. Ale to muzeum, którego drzwi dzisiaj otworzyliśmy jest ich symbolicznym zwycięstwem. Pokazujemy, że zło zawsze przegrywa, a dobro wygrywa. Żołnierze Wyklęci, dzięki temu muzeum, pozostaną nieśmiertelni. Oni wygrali już na zawsze - podkreślił wiceminister sprawiedliwości – który nadzoruje budowę instytucji.

Dzień Pamięci

Od godziny 16 zaplanowane zostały główne uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, między innymi Prezydenta RP i Ministra Sprawiedliwości.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku przez Sejm RP z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

W 66. rocznicę tych wydarzeń, po raz kolejny czcimy pamięć bohaterów, a w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej powstaje, z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2017, 14:26
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ