Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami i sugestiami, jakoby Ministerstwo Sprawiedliwości chciało „zmniejszyć o połowę” uposażenie sędziów przenoszonych w stan spoczynku z powodów zdrowotnych, Ministerstwo Sprawiedliwości stanowczo oświadcza, że nie miało i nie ma takiego zamiaru.
W trakcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, rozważana była tylko zmiana dotycząca szczególnych przypadków, mająca na celu ograniczenie patologicznych sytuacji przechodzenia w stan spoczynku nawet przez trzydziestokilkuletnich sędziów, którzy czynią to, powołując się na okresową chorobę, a następnie podejmują inną formę zatrudnienia, zachowując uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia sędziowskiego.
Według obowiązujących obecnie regulacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku (dziś 67 lat; od października 2017 r. – 65 lat), choroby lub utraty sił, przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisko.
Rozważana zmiana legislacyjna nie naruszała tej generalnej zasady. Przewidywała jedynie, że w wyjątkowych przypadkach, ściśle określonych, sędziom przechodzącym w stan spoczynku przysługiwałoby uposażenie w wysokości 50 proc., a nie 75 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Rozpatrywane rozwiązanie dotyczyłoby tylko i wyłącznie dwóch sytuacji. Po pierwsze, gdy sędzia, po 12 miesiącach przerwy w pracy spowodowanej chorobą lub płatnym urlopem dla poratowania zdrowia, przeniesiony zostałby w stan spoczynku bez orzeczenia lekarza orzecznika o niezdolności do pracy. Po drugie, gdy sędzia bez uzasadnionej przyczyny nie poddałby się badaniu przez lekarza orzecznika, mimo wnioskowania o to przez kolegium sądu lub Ministra Sprawiedliwości. W jednym i drugim przypadku sędzia w stanie spoczynku uzyskiwałby uposażenie na ogólnych zasadach, w wysokości 75 proc. ostatniego wynagrodzenia, z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, tak jak wszyscy inni sędziowie.
Prace nad tymi szczegółowymi propozycjami zostały wstrzymane. Rozwiązanie problemu wymaga bowiem dalszych analiz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.02.2017, 16:18 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |