Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
W poniedziałek 12 czerwca 2017 r. w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości odbyło się pierwsze niejawne posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem ministra Patryka Jakiego. Podczas posiedzenia Komisja postanowiła o wszczęciu pierwszych czynności sprawdzających i postępowań rozpoznawczych.
Celem postępowania sprawdzającego jest ustalenie, czy istnieje prawdopodobieństwo, że w toku postępowania reprywatyzacyjnego dotyczącego konkretnej nieruchomości doszło do naruszenia prawa. Komisja wszczęła czynności sprawdzające w odniesieniu do bulwersującej sprawy Nabielaka 9.
Na wniosek ministra Patryka Jakiego Komisja postanowiła także wszcząć postępowanie rozpoznawcze w siedmiu sprawach, co do których wcześniej na posiedzeniu przeprowadzono czynności sprawdzające w oparciu o analizy, jakie wykonał Departament Prawa Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Zostały przygotowane na podstawie dokumentów pozyskanych z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prokuratury.
Postępowanie rozpoznawcze wszczęto w odniesieniu do następujących nieruchomości:
1. Twarda 8
2. Twarda 10
3. d. Sienna 29 (plac Defilad)
4. d. Zielna 7/Złota 17 (plac Defilad)
5. d. Chmielna 50 (plac Defilad)
6. d. Złota 19 (plac Defilad)
7. Noakowskiego 16
Na podstawie art. 23 ustawy o Komisji Weryfikacyjnej na wniosek Przewodniczącego Komisja postanowiła o ustanowieniu zabezpieczenia poprzez dokonanie adekwatnych wpisów do ksiąg wieczystych wspomnianych nieruchomości, tak by nie stały się przedmiotem obrotu do czasu wydania decyzji. Na podstawie art. 26 ustawy o Komisji poinformowano także Miasto Stołeczne Warszawa oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze o wszczęciu postępowań rozpoznawczych. Zgodnie z ustawą toczące się tam, lub przed innymi organami, postępowania odnoszące się do wymienionych nieruchomości podlegają zawieszeniu.
Przewodniczący Patryk Jaki zarządził przeprowadzenie rozprawy (jawnej i dostępnej dla mediów) w dniach 27-29 czerwca 2017r. w odniesieniu do nieruchomości położonej przy ulicy Twardej 8 oraz nieruchomości położonej przy ulicy Twardej 10.
Na rozprawę zostaną wezwane strony: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz pan Maciej M. – beneficjent decyzji o użytkowaniu wieczystym.
Wezwani zostaną także świadkowie:
1. Tomasz Ż. – kurator dla nieobecnych,
2. Edith S.– potencjalna spadkobierczyni nie uwzględniona w decyzji,
3. Grażyna K.-B. – kurator spadku nieobjętego,
4. Marcin Bajko –b. Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami,
5. Gertruda Jakubczyk-Furman – urzędnik m.st. Warszawy zaangażowana w wydawanie decyzji,
6. Andrzej M. (pełnomocnik Macieja M.),
7. Jerzy Mrygoń – b. p.o. Zastępcy Biura Gospodarki Nieruchomościami, zaangażowany w wydawanie decyzji.
Komisja podjęła także uchwałę o zwróceniu się do Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy o wydanie dokumentacji spraw reprywatyzacyjnych. Oczekuje także na opracowane zgłoszenia propozycji nieruchomości od Rady Społecznej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.06.2017, 18:44 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |