Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Zarzuty dyscyplinarne dla sędziego Przemysława Radzika i Michała Lasoty (komunikat)

26.01.2025, 23:18aktualizacja: 26.01.2025, 23:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości SSO Andrzej Krasnodębski po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, działając na podstawie art. 114 § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych postanawia przedstawić zarzuty:

- sędziemu Sądu Apelacyjnego w Warszawie panu Przemysławowi Radzikowi zarzut tego, że:

działając w Warszawie od 5 lipca 2019 roku do bliżej nieustalonego dnia, nie później niż do 27 lutego 2024 r., jako funkcjonariusz publiczny - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego a następnie postępowania dyscyplinarnego przekroczył swoje uprawnienia wynikające z pełnionej funkcji.

Skutkowało to bezpodstawnym zarzuceniem SSO w Krakowie Waldemarowi Żurkowi popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, które miało polegać na tym, że 4 lipca 2019 r. uchybił godności urzędu, ponieważ w udzielonym i opublikowanym w portalu internetowym Prawo.pl wywiadzie zatytułowanym "Sędzia Żurek: Kamil Zaradkiewicz chce zafundować obywatelom chaos w sądach" wygłosił manifest polityczny dotyczący poglądów i ocen związanych z działaniem konstytucyjnych organów państwa, w tym Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Następnie kwestionując legalność powołania Kamila Zaradkiewicza na urząd sędziego Sądu Najwyższego, określił zadane przez ten Sąd w składzie z SSN Kamilem Zaradkiewiczem, pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie statusu sędziów powołanych na podstawie niezgodnych z Konstytucją uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2011-2015, mianem "ustawki", zmierzającej do osiągnięcia politycznego celu. Następnie pomówił SSN Kamila Zaradkiewicza o działanie w zamiarze (...) "zaszachowania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poprzez zadanie przez Sąd Najwyższy wskazanych pytań prawnych Trybunałowi Konstytucyjnemu, to jest pomówił go o takie postępowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego dla wykonywania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Następnie skierował wobec sędziego Kamila Zaradkiewicza groźbę bezprawną przyszłego napiętnowania oraz pociągnięcia do odpowiedzialności za działanie "na szkodę Państwa i obywateli". Przez co naruszył zasadę apolityczności sędziów oraz obowiązek stania na straży praw, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i podważających zaufanie do jego niezawisłości, niezależności, bezstronności i naruszających zasady etyki zawodowej.

Następnie 21 października 2019 r. sporządził wniosek do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej, przez co fałszywie oskarżył SSO w Krakowie Waldemara Żurka o popełnienie przewinienia dyscyplinarnego, oraz wniosek ten popierał w trakcie trwania postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach w sprawie o sygnaturze ASD 4/19, czym działał na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się zaufaniem obywateli do osób sprawujących wymiar sprawiedliwości oraz na szkodę Waldemara Żurka, uchybiając tym samym godności sędziego, to jest popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt. 5 u. s. p.

- sędziemu Sądu Apelacyjnego w Warszawie Panu Michałowi Lasocie zarzut tego, że:

działając w Warszawie w okresie od bliżej nieustalonego dnia, nie później niż od 15 października 2018 roku do 27 lutego 2024 roku, jako funkcjonariusz publiczny - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego a następnie postępowania dyscyplinarnego nie dopełnił obowiązku przeprowadzenia wyczerpującego postępowania dowodowego, w szczególności poprzez uzyskanie stosownych informacji w odpowiednim urzędzie skarbowym, co skutkowało bezpodstawnym zarzuceniem SSO w Krakowie Waldemarowi Żurkowi popełnienia dwóch przewinień dyscyplinarnych:

- z art. 107 § 1 u. s. p, polegających na "uchybieniu godności urzędu poprzez to, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. w Krakowie nie dopełnił obowiązku złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku ze sprzedażą ciągnika oraz nie dopełnił obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zmienionych następnie postanowieniem z dnia 24 listopada 2020 r., w którym zarzucił SSO w Krakowie Waldemarowi Żurkowi popełnienie przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt. 5 u. s. p., polegającego na tym, że "w okresie od 23 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. w Krakowie uchybił godności urzędu w ten sposób, że jako kupujący za 42 000 zł ciągnik John Deere Skider, mimo wynikających z art. 4 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z 10 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązków złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczenia i wpłacenia podatku, nie dopełnił tych ustawowych obowiązków" i skierowaniem w 29 stycznia 2021 r. do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko SSO w Krakowie Waldemarowi Żurkowi obwinionemu o to, że "w okresie od 23 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. w Krakowie uchybił godności urzędu w ten sposób, że jako kupujący za 42 000 zł ciągnik John Deere wynikających z art. 4 pkt 1 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z 10 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązków złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczenia i wpłacenia podatku, nie dopełnił tych ustawowych obowiązków to jest czyn z art. 107 par. 1 pkt. 5 u. s. p.", przez co fałszywie oskarżył go o popełnienie przewinienia dyscyplinarnego, a następnie zarzut ten popierał na rozprawach przed Sądem Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie w sprawie sygn. ASD - 1/21, czym działał na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się zaufaniem obywateli do osób sprawujących wymiar sprawiedliwości oraz na szkodę Waldemara Żurka, uchybiając tym samym godności sędziego, to jest popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt. 5 u. s. p.

Działając w Warszawie w okresie od 23 maja 2022 r. do bliżej nieustalonego dnia, nie później niż do 28 lutego 2024 r. jako funkcjonariusz publiczny - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, w trakcie prowadzonego postępowania dyscyplinarnego przekroczył swoje uprawnienia wynikające z pełnionej funkcji, co skutkowało bezpodstawnym zarzuceniem SSO w Krakowie Waldemarowi Żurkowi popełnienia 68 przewinień dyscyplinarnych wyczerpujących również znamiona umyślnych przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego polegających na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach w postaci wyroków i postanowień Sądu Okręgowego w Krakowie, czym działał na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się zaufaniem obywateli do osób sprawujących wymiar sprawiedliwości oraz na szkodę Waldemara Żurka, uchybiając tym samym godności sędziego, to jest popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt. 5 u. s. p.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ago/ aba/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2025, 23:18
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna.

ZAPISZ SIĘ