Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrzynch i Administracji informuje:
- Dla obywateli Centralne Biuro Śledcze Policji stało się symbolem skuteczności, odwagi oraz walki z przestępczością zorganizowaną - powiedział w czwartek, 17 lipca br., w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA wziął udział w gali z okazji 25. rocznicy utworzenia CBŚP. W wydarzeniu uczestniczyli także wojewoda śląski Marek Wójcik, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz komendant CBŚP nadinsp. Cezary Luba.
- Od lat mam zaszczyt współpracować z ludźmi, którzy się wywodzą z CBŚP i je utworzyli. Jestem pod ogromnym wrażeniem siły naszego państwa, zgromadzonej w tym miejscu. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy zostali wyróżnieni. Życzę, aby to 25-lecie było takim mocnym punktem, który wszyscy zapamiętają - powiedział do zgromadzonych minister Tomasz Siemoniak.
- Chciałbym bardzo pogratulować tego ducha, etosu, koleżeństwa i przyjaźni, która jest między funkcjonariuszami CBŚP – dodał.
25-lecie CBŚP
Uroczystość 25-lecia CBŚP odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Szef MSWiA, w asyście komendantów, wręczył odznaczonym funkcjonariuszom Medale za Zasługi dla Policji oraz Odznakę Honorową CBŚP. Przyznano także Medale CBŚP. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podziękował zgromadzonym za skuteczną walkę z przestępczością w ostatnim ćwierćwieczu, nawiązał także do historii powstania biura.
- Starsi funkcjonariusze pamiętają lata 90-te. Rodząca się przestępczość zorganizowana, zupełnie nowe zjawiska, przestępczość międzynarodowa i w reakcji na to w 2000 r. pojawiła się decyzja o utworzeniu tego biura. Mój poprzednik Marek Biernacki, ówczesny minister, podjął tą mądrą decyzję, czego wartość została dowiedziona przez następne lata – tłumaczył.
Lata 90. były okresem dynamicznych przemian politycznych i gospodarczych w Polsce. Zmiany stworzyły również warunki sprzyjające rozwojowi przestępczości zorganizowanej. W odpowiedzi na to w 1994 r. powstało Biuro do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji, a w 1997 r. Biuro do Spraw Narkotyków Komendy Głównej Policji.
Choć osiągały one wymierne sukcesy - skala problemu wymagała nowego, bardziej kompleksowego podejścia. Odpowiedzią na to wyzwanie było powołanie 15 kwietnia 2000 r. Centralnego Biura Śledczego KGP, które powstało z połączenia obu biur.
„Instytucja, która zmieniła walkę naszego państwa z przestępczością zorganizowaną”
Po zakończeniu uroczystości odbył się briefing prasowy. Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił osiągnięcia i wkład CBŚP w bezpieczeństwo Polek i Polaków.
- Spotkaliśmy się, żeby świętować szczególną uroczystość dwudziestopięciolecia powstania Centralnego Biura Śledczego Policji. Jest to święto instytucji, która zmieniła walkę naszego państwa z przestępczością zorganizowaną i stała się symbolem skuteczności - powiedział na briefingu prasowym minister Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA mówił m.in. o początkach biura oraz o funkcjonariuszach, którzy dołączyli do CBŚP.
- Powstała specjalna struktura, do której doszli funkcjonariusze najbardziej zaangażowani, zmotywowani i świetnie przygotowani. Oni wszyscy zmienili oblicze walki z przestępczością. Stojący obok mnie komendant główny Policji, nadinspektor Marek Boroń, też 15 lat służył w tym biurze. Wielu wybitnych funkcjonariuszy wywodzi się z tej struktury - przekonywał.
Minister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że działalność przestępcza ciągle się zmienia. Centralne Biuro Śledcze Policji czeka wiele wyzwań, dlatego tak ważne jest by wspierać tą formację.
- Jako rząd zrobimy wszystko, aby służba policjantów była jak najbardziej wspierana przez państwo. Dlatego podejmujemy decyzje w sprawie dodatków mieszkaniowych czy programu modernizacji służb na lata 2026-2029, gdzie największym beneficjentem będzie oczywiście Policja - zaznaczył minister Tomasz Siemoniak
- Chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy, którzy narażają życie i zdrowie, służąc w CBŚP i całej formacji. Są oni także wspierani przez pracowników cywilnych. To jest jedna z najcięższych służb państwowych i doceniajmy ją zawsze, na każdym kroku – powiedział szef MSWiA.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.07.2025, 15:15 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |