Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA: Nowoczesny punkt kontroli w Gdańsku wzmocni bezpieczeństwo granic Polski (komunikat)

28.05.2025, 16:02aktualizacja: 28.05.2025, 16:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

– Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem impetu, z jakim rozwija się port w Gdańsku. Ten projekt jest jego wyrazem – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podczas uroczystego podpisania porozumienia o budowie Zintegrowanego Punktu Kontroli Granicznej (ZPKG) w Porcie Gdańsk.

W środę, 28 maja br., w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o budowie ZPKG. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, służb oraz Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Obiekt, który powstanie w Porcie Gdańsk, będzie kluczowym elementem systemu ochrony granic Polski i Unii Europejskiej. Zostanie on wyposażony w najnowocześniejsze technologie oraz systemy, które pozwolą na sprawniejsze i dokładniejsze prowadzenie kontroli.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że ta inwestycja to nie tylko modernizacja infrastruktury, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa państwa i zwiększenie efektywności pracy służb granicznych oraz celnych.

– W takim działaniu widzę element zwiększania bezpieczeństwa, obecności różnych służb i takiej aktywności, która w sposób bardzo sprawny, zintegrowany organizuje funkcjonowanie naszych portów – mówił szef MSWiA.

Wspólne działanie administracji i służb

Porozumienie dotyczące budowy ZPKG podpisali: wojewoda pomorski Beata Rutkiewicz oraz prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Dorota Pyć. Inwestycja realizowana jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, służbami granicznymi oraz administracją portową.

Obiekt będzie pełnił funkcję centralnego miejsca dla kontroli celnej, sanitarnej, weterynaryjnej oraz fitosanitarnej, a także dla zadań innych służb granicznych. W jego skład wejdą: nowoczesna hala kontrolna o powierzchni ponad 9,2 tys. m², 9-kondygnacyjny biurowiec oraz infrastruktura dla kontenerów i pojazdów. Na dachu hali powstanie instalacja odnawialnych źródeł energii.

Inwestycja dostosowana do europejskich standardów

ZPKG powstanie zgodnie z wymogami prawa unijnego i krajowego.

– Musimy być lepsi. Nie tylko świetne położenie, nie tylko nasza gospodarka, która jest poważnym odbiorcą towarów, także musimy stworzyć warunki, aby wszyscy decydowali się właśnie na kierowanie przeładunku tutaj – podkreślił minister Tomasz Siemoniak.

Dzięki inwestycji możliwe będzie skoordynowanie działań inspekcji granicznych, których pomieszczenia obecnie są rozproszone w różnych częściach Gdańska. Nowa lokalizacja, bezpośrednio przy największym w kraju terminalu kontenerowym DCT, zapewni płynność odpraw oraz dostosowanie się do dynamicznego wzrostu przeładunków w Porcie Gdańsk.

MSWiA zabezpiecza środki i koordynuje projekt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji brało aktywny udział w pracach koncepcyjnych oraz zapewniło finansowanie pierwszego etapu inwestycji, czyli opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej o wartości niemal 8 mln zł. Kolejnym etapem będzie budowa obiektu, której koszt szacowany jest na ponad 190 mln zł.

– Widzimy się w 2030 r. – wszystkie plany, które są, muszą być zrealizowane. Na pewno wsparcie pani wojewody jest tutaj niesłychanie istotne – zaznaczył minister Tomasz Siemoniak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2025, 16:02
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ