Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
"To jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych ostatnich lat wspólnie prowadzonych przez ministra obrony oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Liczymy, że prezydent w najbliższym czasie podpisze tę ustawę i wejdziemy w fazę jej realizacji" – powiedział minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w konferencji prasowej, która dotyczyła ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił o dobrej współpracy pomiędzy MSWiA i służbami podległymi resortowi oraz MON i Wojskiem Polskim. "To jest kwestia ochrony polskiej granicy państwowej, w szczególności na odcinku polsko białoruskim. Są to wspólne działania wojska, Straży Granicznej, Policji, inwestycje, które podjął nasz rząd, aby uszczelnić zaporę. Doprowadziły one do poprawy sytuacji na granicy" – powiedział.
Szef MSWiA przypomniał też o zaangażowaniu obu resortów w działania związane z powodzią we wrześniu br. "Bardzo dziękuję za to panu premierowi. Od naszej współpracy osobistej, odwiedzenia kilkudziesięciu miejsc poszkodowanych, działań w sprawie, po zaangażowanie żołnierzy, strażaków, policjantów i Straży Granicznej to wszystko bardzo dobrze działało" – podkreślił.
Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że ustawa o ochronie ludności została wypracowana w oparciu o współdziałanie różnych elementów państwa, właśnie w takich sytuacjach. Odniósł się także do procedowania tych rozwiązań w parlamencie. "Ustawa przeszła przez Sejm i Senat. Bardzo cieszymy się z tego, że jednomyślnie została przyjęta w obydwu izbach, w poczuciu tego, że sprawy bezpieczeństwa naszej ojczyzny są takimi, które powinny łączyć, a nie dzielić" – zauważył.
Natomiast wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że społeczeństwo będzie silne tylko wtedy, gdy ta ustawa zostanie dobrze wdrożona. "W sprawach bezpieczeństwa nigdy nie zawiedliśmy się na współpracy, więc wierzymy, że i tym razem tak będzie. Ustawa musi wejść w życie, abyśmy mogli wdrożyć program ochrony ludności i obrony cywilnej" – wskazał.
Konkretne rozwiązania prawne
Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że rozwiązania ujęte w ustawie były szeroko konsultowane. "Chciałbym tutaj podkreślić wielką pracę mojego zastępcy, wiceministra Wiesława Leśniakiewicza. To też jego osobiste zaangażowanie, kiedyś komendanta głównego PSP sprawiło, że ten projekt jest dobry i przedyskutowany bardzo wszechstronnie" – wyjaśnił.
Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że ustawa rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej. "Po latach zaniechań, niedostrzegania tych kwestii, nasz rząd uznał, przyjmując ten projekt, że sprawy ochrony ludności wymagają nowego podejścia i znaczących środków finansowych" – powiedział. Przypomniał, że 0,3 proc. PKB będzie kierowane na zadania związane z ochroną ludności.
Szef MSWiA odniósł się też do szczegółowych rozwiązań zawartych w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. "To kwestie infrastrukturalne, budowy schronów, powiadamiania alarmowego, bezpiecznej łączności rządowej oraz cały segment edukacji obywatelskiej, informacji dla obywateli" – wymieniał.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił z kolei o znaczeniu tych regulacji. "To jest przełomowa ustawa na rzecz bezpieczeństwa, a budowa obrony cywilnej i infrastruktury ochrony ludności jest dla rządu absolutnym priorytetem" – powiedział.
Ochrona ludności i obrona cywilna priorytetem MSWiA
Podczas konferencji minister Tomasz Siemoniak przypomniał, że kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych. "Na najbliższym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w Warszawie pod koniec stycznia będzie to jeden z głównych tematów. Wielu ministrów, wiele rządów przyjmuje te kwestie za swój priorytet" – mówił.
"Mamy tutaj bardzo mocną kartę w ręku – nową ustawę, pieniądze i wielką wolę, żeby w najbliższym czasie to wszystko precyzyjnie i intensywnie realizować" – zauważył.
Szef MSWiA podziękował także szefowi MON za dobra współpracę. "Jeszcze raz dziękuję premierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Najtrudniejszy etap za nami, bo legislacja zawsze jest trudna, a najważniejszy dopiero przed nami. Podpis prezydenta uruchomi wspólną machinę, która służy jednemu celowi, żeby obywatele Rzeczpospolitej byli bezpieczni" – podsumował.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.12.2024, 11:00 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |