Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Ustawa o ochronie ludności jednym z najważniejszych projektów ostatnich lat (komunikat)

18.12.2024, 11:00aktualizacja: 18.12.2024, 11:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

"To jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych ostatnich lat wspólnie prowadzonych przez ministra obrony oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Liczymy, że prezydent w najbliższym czasie podpisze tę ustawę i wejdziemy w fazę jej realizacji" – powiedział minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w konferencji prasowej, która dotyczyła ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Minister spraw wewnętrznych i administracji mówił o dobrej współpracy pomiędzy MSWiA i służbami podległymi resortowi oraz MON i Wojskiem Polskim. "To jest kwestia ochrony polskiej granicy państwowej, w szczególności na odcinku polsko białoruskim. Są to wspólne działania wojska, Straży Granicznej, Policji, inwestycje, które podjął nasz rząd, aby uszczelnić zaporę. Doprowadziły one do poprawy sytuacji na granicy" – powiedział.

Szef MSWiA przypomniał też o zaangażowaniu obu resortów w działania związane z powodzią we wrześniu br. "Bardzo dziękuję za to panu premierowi. Od naszej współpracy osobistej, odwiedzenia kilkudziesięciu miejsc poszkodowanych, działań w sprawie, po zaangażowanie żołnierzy, strażaków, policjantów i Straży Granicznej to wszystko bardzo dobrze działało" – podkreślił.

Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że ustawa o ochronie ludności została wypracowana w oparciu o współdziałanie różnych elementów państwa, właśnie w takich sytuacjach. Odniósł się także do procedowania tych rozwiązań w parlamencie. "Ustawa przeszła przez Sejm i Senat. Bardzo cieszymy się z tego, że jednomyślnie została przyjęta w obydwu izbach, w poczuciu tego, że sprawy bezpieczeństwa naszej ojczyzny są takimi, które powinny łączyć, a nie dzielić" – zauważył.

Natomiast wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że społeczeństwo będzie silne tylko wtedy, gdy ta ustawa zostanie dobrze wdrożona. "W sprawach bezpieczeństwa nigdy nie zawiedliśmy się na współpracy, więc wierzymy, że i tym razem tak będzie. Ustawa musi wejść w życie, abyśmy mogli wdrożyć program ochrony ludności i obrony cywilnej" – wskazał.

Konkretne rozwiązania prawne

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że rozwiązania ujęte w ustawie były szeroko konsultowane. "Chciałbym tutaj podkreślić wielką pracę mojego zastępcy, wiceministra Wiesława Leśniakiewicza. To też jego osobiste zaangażowanie, kiedyś komendanta głównego PSP sprawiło, że ten projekt jest dobry i przedyskutowany bardzo wszechstronnie" – wyjaśnił.

Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył, że ustawa rewolucjonizuje cały system ochrony ludności i obrony cywilnej. "Po latach zaniechań, niedostrzegania tych kwestii, nasz rząd uznał, przyjmując ten projekt, że sprawy ochrony ludności wymagają nowego podejścia i znaczących środków finansowych" – powiedział. Przypomniał, że 0,3 proc. PKB będzie kierowane na zadania związane z ochroną ludności.

Szef MSWiA odniósł się też do szczegółowych rozwiązań zawartych w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. "To kwestie infrastrukturalne, budowy schronów, powiadamiania alarmowego, bezpiecznej łączności rządowej oraz cały segment edukacji obywatelskiej, informacji dla obywateli" – wymieniał.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił z kolei o znaczeniu tych regulacji. "To jest przełomowa ustawa na rzecz bezpieczeństwa, a budowa obrony cywilnej i infrastruktury ochrony ludności jest dla rządu absolutnym priorytetem" – powiedział.

Ochrona ludności i obrona cywilna priorytetem MSWiA

Podczas konferencji minister Tomasz Siemoniak przypomniał, że kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych. "Na najbliższym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w Warszawie pod koniec stycznia będzie to jeden z głównych tematów. Wielu ministrów, wiele rządów przyjmuje te kwestie za swój priorytet" – mówił.

"Mamy tutaj bardzo mocną kartę w ręku – nową ustawę, pieniądze i wielką wolę, żeby w najbliższym czasie to wszystko precyzyjnie i intensywnie realizować" – zauważył.

Szef MSWiA podziękował także szefowi MON za dobra współpracę. "Jeszcze raz dziękuję premierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Najtrudniejszy etap za nami, bo legislacja zawsze jest trudna, a najważniejszy dopiero przed nami. Podpis prezydenta uruchomi wspólną machinę, która służy jednemu celowi, żeby obywatele Rzeczpospolitej byli bezpieczni" – podsumował.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.12.2024, 11:00
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ