Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
W czasie obrad Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Luksemburgu wiceminister Krzysztof Kozłowski podkreślił, że konieczne jest zwiększenie skuteczności w dziedzinie ochrony granic UE. Priorytetem powinno być wdrożenie zintegrowanego Systemu Zarządzania Granicami oraz skuteczna współpraca z państwami trzecimi – zarówno w dziedzinie powrotów, jak i niwelowania przyczyn migracji.
Kwestie związane z problematyką ochrony granic, migracji i azylu znajdą się wysoko na liście priorytetów nowej Komisji Europejskiej.
Polska podtrzymała sprzeciw w odniesieniu do koncepcji obowiązkowej relokacji, w myśl założenia, że jedynie odejście od zasady narzucania krajom elementów przymusowości daje szansę na osiągnięcie porozumienia. Polska opiera swoje stanowisko na podejściu pakietowym, wskazując na konieczność kontynuacji prac nad reformą unijnej polityki azylowej.
Niezmiernie ważne jest też wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych, umożliwiających wymianę informacji oraz zwiększających bezpieczeństwo UE. Obecnie jednym z największych wyzwań w obszarze polityki migracyjnej są prace nad reformą Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego.
Szczególny sprzeciw Polski budzą pomysły ograniczenia strefy Schengen i jej ewentualnego powiązania z przymusową relokacją. Strefa Schengen stanowi wspólny dorobek państw członkowskich UE i jest jedną z jej największych wartości.
Polska stoi również na stanowisku, że nasza przyszła polityka w ramach migracji legalnej musi opierać się w pierwszym rzędzie na potrzebach obywateli UE, potrzebach rynków pracy i gospodarek państw członkowskich. Kwestia migracji legalnej jest domeną krajową i jako taka musi być uzależniona wyłącznie od dobrowolnej decyzji państwa członkowskiego.
W czasie obrad dyskutowane są też akty prawne dotyczące funduszy europejskich, obejmujących migracje i ochronę granic oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Przewidywana pula środków przekroczy 24 miliardy euro, a Polska będzie jednym z ważnych ich beneficjentów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.06.2019, 16:04 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |