Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSWiA informuje:
Planujesz podróż? Spędzasz urlop w Polsce? Czy po prostu chcesz czuć się bezpiecznie? Poznaj aplikację „Moja Komenda” oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Aplikacja „Moja Komenda” pozwala w szybki sposób odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania czy dowolnego miejsca, w którym znajdujemy się w danej chwili.
Dzięki aplikacji można wyszukać każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania lub pobytu, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć dzielnicowego.
„Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo aplikacja umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.
Od początku funkcjonowania aplikacji, skorzystało z niej prawie 80 tys. osób. Można ją pobrać na telefony z Androidem i na iOS. Jest bezpłatna.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jest polską platformą wymiany informacji pomiędzy policją a społeczeństwem. To interaktywna mapa, która pozwala przekazywać funkcjonariuszom informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy. Aby z niej skorzystać wystarczy wejść na stronę internetową www.policja.pl. Mapa jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych.
Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane jest przez policję. Założeniem MSWiA i policji podczas tworzenia Mapy było zachęcenie ludzi do reagowania, kiedy tylko widzą potencjalne zagrożenie.
- Nawet drobne sprawy mogą doprowadzić do poważnych przestępstw – to jest motto, które najlepiej oddaje inicjatywę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji inaugurującej nowe narzędzie.
Jej użyteczność potwierdziła się już kilkukrotnie. Dzięki niej doszło już do zatrzymań, m.in. dilerów narkotykowych, osób poszukiwanych czy zwykłych wandali.
Od początku stworzenia platformy liczba zgłoszeń wyniosła 404 207, z czego potwierdzonych okazało się 162 124. Całkowita liczba dotychczasowych odsłon strony to aż 2 677 343.
Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub aplikacji „Moja Komenda” pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ flo/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.07.2017, 12:44 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |