Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Waszczykowski wziął udział w debacie PISM pt. „Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” (komunikat)

22.02.2017, 22:51aktualizacja: 22.02.2017, 22:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Podczas debaty szef MSZ Witold Waszczykowski mówił m.in. o planowanym na 6 marca spotkaniu przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch w Wersalu, podczas którego przywódcy będą dyskutowali o przygotowaniach do szczytu UE w Rzymie, który odbędzie się 25 marca z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Minister poinformował, że Polska będzie obradowała równolegle z krajami regionu.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do koncepcji kanclerz Angeli Merkel, która zaproponowała, aby przed jubileuszowym szczytem prowadzić rozmowy w grupach. - Byliśmy powiadomieni o takim sposobie procedowania przez kanclerz Angelę Merkel, gdy odwiedziła Polskę.– powiedział minister Waszczykowski. - My również będziemy obradować równolegle w grupach regionalnych, na przykład w ramach Wyszehradu czy Dziewiątki Bukaresztańskiej – dodał minister.

Debata, w której wziął udział szef MSZ, połączona była z prezentacją najnowszej książki „Utopia Europejska - Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” autorstwa prof. Krzysztofa Szczerskiego. W spotkaniu oprócz autora i szefa polskiej dyplomacji uczestniczył również wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Zastanawiając się nad możliwym rozwiązaniem kryzysu unijnego, politycy podkreślili, że w tej chwili drastyczne rozwiązanie, jakim byłaby zmiana traktatu, nie jest najkorzystniejsze. - Nie jest przesądzone, że od razu trzeba otwierać traktat, aby naprawić UE, ponieważ otwarcie traktatu jest mordęgą, gehenną biurokratyczną – powiedział minister Waszczykowski i przypomniał, że decyzja o zmianie podstaw funkcjonowania Unii trwałaby latami. Podobne stanowisko zajął przewodniczący Czarnecki, który stwierdził, że choć nie jest fanem istniejących traktatów, to w tej chwili potrzebne są decyzje, a nie debaty.

Rozmawiając o przyczynach, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do upadku Unii Europejskiej, rozmówcy wskazali na problem oderwanych od rzeczywistości elit europejskich. - Co może doprowadzić do upadku Unii? To właśnie alienacja elit i biurokracji europejskiej i to już się dzieje. Tworzą biurokratyczne struktury, w których chcą monitorować państwa członkowskie, które stoją na drodze koncepcji federalistycznej. To może doprowadzić do sytuacji, że elity będą zmuszane albo do zmiany swojej polityki, albo społeczeństwa zaczną uciekać z tego systemu – powiedział minister Waszczykowski.

Jednym z wątków debaty była koncepcja federalistycznej Europy z centralną władzą polityczną. Według ministra Waszczykowskiego Parlament Europejski wybrany bardzo niską frekwencją w Europie nie jest rzeczywistym ciałem reprezentującym poglądy Europejczyków i nie można mu przekazać tak wielu prerogatyw politycznych.

Podczas debaty pojawił się również wątek „Europy wielu prędkości”. Minister Waszczykowski podkreślił, że taka sytuacja nie jest niekorzystna. - Problem polega na tym, żeby Unia zachowała pewną elastyczność i pozwoliła w odpowiednim tempie różnym krajom dochodzić do różnych poziomów współpracy ze sobą, żeby nie była hegemonistyczna, podporządkowana kilku państwom, które wymuszają rozwój polityczno-gospodarczy – ocenił szef polskiej dyplomacji. Minister Szczerski dodał, że niebezpieczna jest ambicja niektórych państw, żeby z wielu prędkości uczynić narzędzie hierarchizacji. - Wiele prędkości zamieniło się w hierarchie prędkości, a nie po prostu w elastyczność – ocenił.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.02.2017, 22:51
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ